Öğretmen Diyarı

Yunan bakandan kıskandıran söz: Öğretmen ve emekliler biber gazıyla kovalanmaz

 

Yunan bakandan kıskandıran söz: Öğretmen ve emekliler biber gazıyla kovalanmaz

\"\"

 

Yunanistan’daki erken seçimlerin zaferle çıkan SYRIZA’dan gelen dikkat çekici açıklamalara bir yenisi eklendi.

Polislerin olağanüstü durumlarda, biber gazı kullanabileceğini belirten Kamu Düzeni ve Vatandaşı Korumadan Sorumlu Bakan Vekili Yannis Panusis, öğretmenlerin ya da emeklilerin kimyasal gazlarla kovalanmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

 

Yunanistan’da yayın yapan Vima radyosunun konuk olan Panusis, toplumsal eylemlerde polislerin biber gazı kullanımına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kimyasal madde kullanmak, karşı tarafın farklı türde silahlar kullandığı olağandışı bir durumun olduğu anlamına gelir” diyen Panusis, bu gibi bir durumda polislerin kimyasal madde kullanma olasılığını değerlendirebileceğini söyledi.

Göstericilerin polise saldırması ya da saldırı yapacaklarına dair bilgi sahibi olunması halinde de biber gazının kullanılabileceğini belirten Panusis, “Ama Öğretmenler ve emeklileri kovalamak için kimyasal maddeler kullanamazsınız” diye konuştu.

10-15 bin kişinin katılacağı bir gösteri için polisleri görevlendiriyorsak, meydanda, köşede, ofiste polislerimiz olmalı. Her yerde!” ifadelerini kullanan Panusis, bu polislerin silahsız olması gerektiğine de dikkat çekti.

Başbakan Aleksis Çipras, seçimler öncesinde toplumsal eylemlere müdahale eden polislerin silah taşımayacağını vaat etmiş, bu uygulama 31 Ocak günü hayata geçirilmişti. Kardak krizinin yıldönümü için başkent Atina’da bir araya gelen Altın Şafak sempatizanlarının eyleminde görev alan polisler silah taşımamıştı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol