Öğretmen Diyarı

Yüksek öğrenim istemeyen meslekler

Aytaç Nallar - aytacnallar@huriyet.com.tr
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre istihdam edilen çalışan sayısı 27 milyonu aştı. İş gücünün 5 milyondan fazlası yüksekokul veya fakülte mezunlarından oluşurken yaklaşık 22 milyon çalışan ise üniversite eğitimi almış değil.

Ülkemizde üniversite eğitimi çok önemli, ancak meslek sahibi olmanın, başarılı bir kariyer inşa etmenin tek yolu yükseköğrenim değil. Üniversite mezunu bireylerin iş hayatına bir adım önde başladıkları kaçınılmaz bir gerçek. Fakat iyi bir iş ve iyi bir gelir için yüksekokul mezunu olmadan da yapılabilecek işler mevcut. 

Özel sektörde yaşanan nitelikli eleman sıkıntısı şirketleri bir çok pozisyonda lise mezunlarını istihdam etmeye yönlendiriyor. Çalışanlar meslek içi eğitimler ve sertifika programları ile yetkinliklerini arttırarak havacılık sektöründen, sağlık sektörüne kadar birçok alanda kariyer yapma fırsatı yakalayabiliyorlar. Peki rekabet ortamının hızla arttığı iş dünyasında yükseköğrenim görmeden yapılabilecek işler neler?

Kabin Memuru
İşe yeni başlayan bir kabin memurunun aylık ortalama ücreti 2 bin 500 TL ile 3 bin TL arasında değişiyor. Gerek maddi imkanları gerekse seyahat avantajıyla cazip mesleklerden biri haline gelen kabin memurluğu, seyahat etmeyi seven gençler tarafından büyük ilgi görüyor. Kabin memuru olabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, adli sicil kaydı veya adli sicil arşiv kaydı bulunmamak; erkek adaylar için askerliğini yapmış veya tecil ettirmiş olmak, iyi derecede İngilizce bilmek, uçuşa engel sağlık sorunu olmamak aranan kriterler arasında bulunuyor.

Depo Şefi
Aylık gelirleri asgari ücret ile bin 500 TL arasında değişiyor. Depo şefleri her üretim yapılan ya da dışarıdan ürün tedarik edilen yerlerde bulunuyor. Görev olarak ise gelen malzemenin fabrikaya ulaşması ile gerekli kontrolleri yapmak ve sistemsel olarak etiketlemesini sağlıyor. Ayrıca gelen malzemenin kalite birimince belirlenen depo koşullarına uygun olarak muhafazasının sağlanması ve takibi ile deponun düzenini ve temizliğinin kontrolü depo şeflerinin sorumluluğunda.

Çağrı Merkezi Müşteri Temsilciliği
Aylık kazançları asgari ücretle 2 bin 500 TL arasında değişiyor. İnsan kaynakları açısından büyük önem taşıyan sektör, hem ciddi oranda istihdam sağlıyor hem de çalışanlarında fazla teknik şart aranmıyor. Örneğin, lise mezunu ve insan ilişkilerinde iyi iseniz bu işi başarabilirsiniz. Son 5 yılda çağrı merkezleri artık yüz yüze iletişim gerektirmeyen tüm müşteri ilişkilerinde en etkin kanal olarak tüm firmaların iletişim stratejilerinin bir parçası haline geldi. Projesine göre değişse de, üniversite mezunu olma, mutlaka 2 yabancı dil bilme zorunluluğu ve teknik özellikler aranmıyor. Çağrı merkezinde işe başladığınızda ilk etapta uzun ve detaylı bir eğitimden geçiyorsunuz. Eğitimden sonra müşteri temsilcisi olarak çağrı almaya başlıyorsunuz. Buradaki görevinizi başarıyla tamamlarsanız; en fazla iki yıl içinde takım lideri olabiliyor; kendinize bağlı 10-15 kişilik bir ekibin yöneticisi olabiliyorsunuz. Aynı başarıyı sürdürürseniz yine en fazla iki yıl içinde süpervizör ya da proje yöneticisi konumuna gelebiliyorsunuz.

Radyoloji Teknikeri
Aylık ücreti aile yardımları ve yabancı dil ödenekleri ile beraber 2 bin 600 TL’ye kadar çıkmaktadır. Sağlık meslek liselerinde radyoloji teknikerliği bölümü okuyup mezun olan kişilere radyoloji teknikeri deniyor. Radyoloji teknikerleri hastayı röntgen çekimi için hazırlar, uygun pozisyonda durmasını sağlar ve bu konuda yardımcı olur. Çekilen filmin banyosunu yapar, dosyalara yerleştirir ve üzerine hastanın bilgilerini yazar, röntgen arşivini düzenler. Kısaca röntgenle ilgili her iş radyoloji teknikerinin görevidir.

Uçak Bakım Teknisyeni
Aylık ücretleri 2 bin ile 3 bin TL arasında değişiyor. Havacılık sektöründe uçuş emniyeti en önemli ilke. Bu ilke doğrultusunda uçuş ekipleri ve teknik personel, uluslararası havacılık otoritelerinin belirlediği kurallara göre organize edilerek bu kurallara göre donatılmış eğitimli elemanlar. Uçak bakımı alanında uçak gövde-motor teknisyenleri ve uçak elektronik teknisyenleri olmak üzere iki meslek elemanı çalışıyor. Uçak bakım atölyelerinde çalışan bu elemanların görevleri uçuş emniyeti açısından büyük önem taşıyor. Bu alanda çalışacak elemanların meslek liselerinin uçak gövde-bakım bölümünden mezun olmaları yeterli. Uçak bakım alanında çalışacak meslek elemanları sivil uçak bakım merkezleri, askeri hava ikmal bakım merkezleri ile uçak fabrikalarının hangar ve atölyelerinde görev alıyor.

Resepsiyonist
Aylık ücretleri her otel için değişiklik gösteriyor. En düşük ücret yaklaşık bin 500 TL dolayında. Resepsiyonistler bürolarda, otellerde kısacası müşteri hizmetlerinde çalışan kişiler. Lise veya dengi okullardan mezun olmak bu mesleği yapmak için yeterli bir ön koşul. Resepsiyonistler görev olarak gelen müşterilerle ilgileniyor, kimlik kontrolü ve girişi yapıyor, konaklamalı yerlerde ödeme alıyor veya rezervasyonlarla ilgileniyor. Bunun dışında müşteri karşılama, müşterilere oteli veya mekanı anlatma, yakın çevrede ulaşım, gezilecek yerler hakkında bilgi verme gibi görevleri de mevcuttur. Bu tarz yerlerde genelde resepsiyonist olarak turizm mezunlarını tercih ediliyor. Birçok otelin önceliği yabancı dil bilen elemanlar. Özellikle tatil beldelerinde büyük otellerde kesinlikle yabancı dil bilen eleman tercih edilmekte. Tabi ki dış görünüşüne önem veren kişilerde öncelikli.

Hürriyet: Haber, Analiz, Köşe Yazısı…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol