Öğretmen Diyarı

Yoksulları Aşağılamak Suç Sayılacak

BBC Türkçe servisinin verdiği habere göre ırk, din ve cinsiyet temelli ayrımcılık Fransa yasalarına göre suç sayılıyor. Ancak bir kişiye sosyal sınıfından ötürü ayrımcılık uygulamak ya da bu nedenle aşağılamanın cezai bir yaptırımı bulunmuyor.

Belçika ve Bolivya dahil birkaç ülkede, sosyal ve ekonomik sınıfları nedeniyle fakir insanlara ayrımcılık yapmak suç. Yasalaşması halinde, yasayı çiğneyenler en fazla 3 yıla kadar hapis ve 45 bin euro para cezası alabilecek. İngiliz The Times gazetesi teoride bu yasayla Cumhurbaşkanı François Hollande hakkında da dava açılabileceğine dikkat çekti.

Eski partneri Valerie Trierweiler, Hollande’ın, dişlerini yaptıramamalarına gönderme yaparak yoksullardan „dişsizler“ diye söz ettiğini söylemişti. Yasa tasarısı, bazı yardım örgütlerinin yoksulluğa karşı ayrımcılığı ortaya koyan raporlarından sonra gündeme geldi.

Yoksulluk sınırı yıllık 11.916 Euro

ATD Quart Monde’un raporuna göre, süpermarket ve diğer mağazalarda işe alınanların yüzde 17.3’ü orta sınıftan, yüzde 11’i ise yoksul kesimlerden. Başka bir araştırmaya göre de, aile hekimlerinin yüzde 9.1’i, diş kliniklerinin yüzde 31.6’sı ve gözlükçülerin yüzde 32.6’sı özel sağlık sigortası olmayan ve devletten yardım alan kişileri kabul etmiyor.

Doktorlar, paralarını alamayacakları endişesiyle bu kişilere bakmaya istekli olmadıklarını söylüyor. Fransa’da yıllık kazancı 11.916 euronun altında olanlar resmi olarak yoksul sayılıyor. Ülkede nüfusun yüzde 14.3’ü yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

Zaman

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol