Öğretmen Diyarı

YENİ BABALARIN PSİKOLOJİSİ

Anne sadece bebeği için endişelenirken baba hem eşi hem de bebeği için endişe duyar.

Yeni baba olan bir erkeğin ilk hissettiği şey biraz şaşkınlık, biraz korku daha çok sevinç ama her şeyden öte derin bir ferahlama duygusudur. Eşi doğumdan sağ salim çıkmış, bebeği dünyaya gelmiş, artık korku ve endişe geride kalmıştır. Çünkü eşi içerde bir kere doğururken o dışarda dokuz doğurmuştur. Bu yüzden de eşi ile birlikte bu dönemi sağ salim atlatmanın neşeli bir ferahlığı vardır. Ne yapacağını bilemez, ortada şaşkın bir şekilde dolaşır. Ancak birinci doğumda yaşadığı bu duyguları daha azalarak diğer doğumlarda yaşar ve 3. doğumda artık tecrübeli bir baba olarak sakin bir şekilde yeni gelen bebeği bekler.

Yeni baba olmak tabii ki doğum sayısına bağlıdır. Nasıl ilk doğumu zor yapan anneler sonraki doğumlarında artık ne zaman doğuracağını bilip hastanenin yolunu tutuyorsa erkekler de ilk seferinde yaşadıkları korku ve endişeyi daha az yaşarken, sevinçli kısmı daha çok yaşarlar. Eşlerine daha çok zaman ayırırlar ve onun daha çok yanında olurlar.

Erkek için baba olmak kadının anne olmasından farklıdır. Anne bebeği düşünürken baba hem bebek hem de anne için endişelenmektedir. Artık üstünde sorumluluk vardır. Kendi hayatında üçüncü bir kişiye karşı sorumlu duruma gelmiştir. Bütün bunlar yeni babaların psikolojisinde bir yandan sevinç yaratırken diğer taraftan da “Gelecek nasıl olacak, bir sorun yaşayacak mıyız? Eşime ve çocuğuma bakabilecek miyim?” endişelerini yaşamaktadır. Bu endişeler az ya da çok ama her babada yaşanan endişelerdir. Sonuçta erkeğin hayatında yeni baba olmanın birçok duygu ve düşünceyi aynı anda getirdiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul

 

 

 

 

 

hurriyetaile.com

Anahtar Kelimeler:
yeni babaların psikolojisi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol