Öğretmen Diyarı

Yaşlı Almanlarda yoksulukta rekor

Federal İstatistik Dairesi tarafından açıklanan rakamlara göre, 65 yaş üzeri kişiler arasında geçinemediği için sosyal yardım almak zorunda kalanların sayısı rekor düzeye ulaştı. Resmi verilere göre, 2013 yılında yüzde 7.4 oranında (34 bin 500 kişi) artan yaşlı yoksulların sayısı 499 bini buldu.

 

65 yaş üzerindekilerin yüzde 3’ünün sosyal yardıma muhtaç olduğu kaydedilen açıklamada, bu oranın Almanya açısından bugüne kadar ulaşılan en üst seviye olduğu bildirildi.

 

BATIDAKİLER DAHA YOKSUL

 

İstatistiklere göre, Almanya’nın batısında yaşayan yaşlılar, doğudakilere göre daha yoksul. Fakirlik kadınlar arasında erkeklere göre biraz daha yüksek. Batıda yaşayan kadınların yüzde 3.6’sı, erkeklerin ise yüzde 2.7’si temel geçim yardımı alırken, doğuda bu oran kadınlarda yüzde 2.2, erkeklerde ise 2.0 düzeyinde.

 

65 yaş üstünde olup sosyal yardım almak zorunda kalan kişiler sıralamasında Hamburg yüzde 6.8 ile ilk sırada yer alırken, Bremen yüzde 5.9, Berlin ise 5.8 ile sıralamada en önde bulunuyor.

 

Bu arada, Federal İstatistik Dairesi rakamlarına göre, 18- 64 yaş arasındaki kadınlar arasında uzun süreli işsizlik arttı. Bu yaş grubunda sosyal yardım alanların sayısı da 28 bin artarak 463 bine ulaştı.

 

DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim