Öğretmen Diyarı

Yarım asır sonra öğrencisiyle buluştu

Amasya'nın Merzifon ilçesinde yaşayan 101 yaşındaki emekli öğretmen Mukime Furatoğlu, 50 yıldan fazla süredir görmediği 63 yaşındaki öğrencisi Cemalettin Erişen tarafından ziyaret edildi.

Mukime Öğretmen'in Merzifon'da yaşadığını öğrenen öğrencisi Erişen, Furatoğlu'nu evinde ziyaret etti. Duygusal anların yaşandığı buluşmada Furatoğlu ve Erişen, fotoğraflara bakarak eski günleri andı.

Furatoğlu, 36 yıllık meslek hayatı boyunca eğitim verdiği hiçbir öğrencisini unutmadığını, hala onların anılarıyla yaşadığını söyledi. Fotoğraflarına bakarak hasret giderdiği öğrencilerini sık sık rüyalarında gördüğünü dile getiren Furatoğlu, eski günlerini ve öğrencilerini unutamadığını söyledi.

Cemalettin Erişen'in kendisi için ayrı yeri bulunduğunu belirten Furatoğlu, "Cemalettin beni aradığında çok şaşırdım, ne söyleyeceğimi bilemedim, gözyaşlarıma hakim olamadım. Bu, öyle bir duygu ki tarif edilmez, bu duyguyu ifade edecek kelime bulamıyorum" dedi.

Erişen'in, ziyaretiyle kendisine hayatının en güzel hediyesini verdiğini belirten Furatoğlu, hayatının en mutlu olduğu günlerinden birini yaşadığını anlattı. Erişen'in çok iyi bir öğrenci olduğunu, ikinci sınıfta Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni ezbere okuduğunu anlatan Furatoğlu, "Mekanik zekası dolayısıyla mühendis olmasını istedim. Şimdi mühendis olduğunu öğrendim, çok sevindim" diye konuştu.

"Başbakan olamadın ama yine de gel"

İlkokul öğretmenini görmek için Ankara'dan Merzifon'a gelen Erişen de Furatoğlu'nun hayatında önemli yeri bulunduğunu, yıllarca aradıktan sonra Merzifon'da yaşadığını öğrendiğini söyledi.

Furatoğlu'nun ders öğretme tekniğinde disiplin ve sevgiyi birlikte kullandığını dile getiren Erişen, "Öğretmenim benim mühendis olmamı isterdi. Onun yönlendirmesinin de etkisiyle makine mühendisi oldum. Biz öğretmenlerimizden eğitim alırken korkmadık, ona karşı saygımız korkudan değil, sevgiden oluştu. Mukime Öğretmenimle 50 yıldan fazladır görüşemiyoruz. Onun, benim ve sınıf arkadaşlarımın hayatında önemli bir yeri var. Hayatımızın şekillenmesinde çok büyük katkıları bulunuyor" şeklinde konuştu.

Öğretmeniyle telefonda konuştuğunda kendisini hemen tanıdığına dikkati çeken Erişen, şunları söyledi:
"Telefonda 'Ben Cemalettin Erişen' dediğimde 'Bunca zamandır neredesin, seni çok aradım' dedi. 'Öğretmenim, siz beni gerçekten hatırladınız mı' diye sordum. Bana 'Başbakan olamadın ama yine de gel' şeklinde esprili cevap verdi. Bana küçükken 'Başbakan olacaksın' derdi, o zaman anladım ki öğretmenim beni doğru hatırlıyor."

 

Kaynak: Anadoluajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol