Öğretmen Diyarı

Üstün zekalı Efe’nin gelecek kaygısı!

Anne ve babasının bakmadığı, üstün zekalı 10 yaşındaki Efe'nin 4+4+4 sistemi uyarınca ilkokul eğitimi bitiyor. Efe için gelecek kaygısına düşen anneanne Meliha Balcı, okuyabilmesi için yatılı eğitime alınmasını istiyor.

İlkokulun son günlerine girilirken, annesi ve babasının bakmadığı üstün zekalı Efe Balcı’nın anneannesi Meliha Balcı çaresizlik içinde olduklarını söyledi.


İstanbul Avcılar’daki Cihangir Mahallesi’nde dedesi ve anne annesi ile birlikte oturan, özel ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ayrı ayrı ‘Üstün zekalı’ raporu verdiği Efe Reis Balcı, ilkokulu eğitiminin son günlerine girilirken, diploma sevincini yaşayamadan yakınları ile gelecek kaygısına kapıldı.


“MUTLAKA İYİ BİR EĞİTİM ALMALI”


Her dönem karnesi ‘pekiyi’ notları ile dolu, takdirname alan Efe Reis Balcı’nın Avcılar Mareşal Fevzi Çakmak İlkokulu 4’üncü sınıf öğretmeni Bilge Güner, öğrencinin arkadaşları ve yaşıtlarına göre çok zeki olduğunun bunun hemen fark edilebildiğini, ailevi sorunların arkadaş ilişkilerini etkilediğini söyledi. Güner, Efe Reis Balcı’nın mutlaka iyi bir eğitim alması gerektiğine inandığını, hasta dönemde girdiği sınavlardan beklenen başarıyı sağlayamadığını iyi eğitim görebilmesi için arayış içerisinde olduklarını bildirdi.


GELECEĞİ İÇİN KAYGILI!


İlkokulu eğitiminin son günlerine devam eden Efe Reis Balcı’ya doğduğu günden itibaren bakan, nüfus kayıtlarında ‘annesi’ görünen anneannesi Meliha Balcı, bugüne kadar büyük çaba ile torununu okuttuklarını ancak, bundan sonrası için kaygı duyduğunu söyledi.


Kirada oturduklarını, eşinin aldığı emekli işçi aylığı dışında gelirleri bulunmadığını, bugüne kadar yardım istemediği nüfusta çocuğu görünen torununun eğitimine devam etmesi için çaresizlik içinde olduğunu belirten Meliha Balcı, şunları anlattı:


“İLKOKULUN SONUNA GELDİK”


“Kızımı artık biz de reddediyoruz. O ve başı suçtan kurtulmayan, yılın büyük bölümü cezaevine kapatılan torunumun babası ayrı kişilerle birlikte yaşıyor. İkisi de çocuklarını bile görmek istemiyor. Torunlarım, nüfusta benim adıma kayıtlı. Efe Reis çok zeki bir çocuk. Özel rehabilitasyon merkezinin verdiği raporun yanı sıra resmi işlemler için kullanılmak üzere Milli Eğitim Rehabilitasyon Merkezi’nden de ‘Üstün zekalı’ raporu verildi. Derslerine katkı sağlaması için Avcılar Belediyesi’nin bazı dersler için verilen kursa kaydettik. Öğretmeni onunla yakından ilgileniyor. 4+4+4 sistemi uyarınca ilkokul eğitimi bitiyor. Bundan sonra ne yapacağımızı bilemiyoruz. Yatılı eğitim veren Darüşşafaka Lisesi sınavlarına girmesi için başvurduk. Anne ve babası olarak hayatta göründüğümüz için olmadı. Benim yaşım; 54, dedesinin; 64. Kaç yıl daha yaşarız Allah bilir. Bu çocukların durumunun ne olacağını kara kara düşünüyorum. Efe’den ayrılmaya dayanamam. Bu kadar zeki torunumun yatılı da olsa okutulmasını istiyorum. Onun okuması, eğitimini sürdürmesi gerek.”


SAVCI OLMAK İSTİYOR!


Efe Reis Balcı, ‘Annem’ dediği anne annesi ve dedesini çok sevdiğini, hiç görmediği diğer dede ve baba annesinin yanı sıra kendisini ziyarete bile gelmeyen anne ve babasını istemediğini anlattı. Efe Balcı, anne annesinden ayrılmak istemediğini, büyüyünce savcı olmak istediğini belirtti.


“ÇOK ÜSTÜN SINIRINDA ZEKA” RAPORU


Efe Balcı için yapılan testte sözel IQ oranı 134, Performans IQ oranı 131, Toplam IQ oranı 137 çıkarken, “Bireyin saptanabilen entelektüel işlevsellik düzeyi ‘Çok üstün’ sınırları içerisindedir” raporu verildi. Raporda, şu tespitler yer aldı:


“Genel bilgi, benzerlikler, aritmetik, sözcük dağarcığı, yargılama, resim tamamlama, resim düzenleme, küplere desen parça birleştirme, şifre ve labiretler alt testlerinde yaşının üstü performans gerçekleştirmiştir. Bu verilen doğrultusunda bireylerle ilgili uyaranları anımsama, anlık kısa süreli hafıza, işitsel öğrenme, görsel-mekan koordinasyon ve parça bütün ilişkilerinde üretim yeteneği yaşına uygun olduğu söylenebilmektedir. Fakat bireyde uzun süreyi hafıza, görsel dikkat ve detayları ayırt etmesi, dikkati görsel uyarana yoğunlaştırma, soyutlama, kavram, oluşturma, genelleme, mantıksal, ilişki gören kategorik düşünme, olaylar dizisini algılama, neden sonuç ilişkisi kurma, muhakeme gücü, planlama yeteneği, sıralama yeteneği, konsantrasyon, sayısal düşünme, akıl yürütme ve mantıklı düşünme, el-göz koordinasyonu yetilerinde yaşına göre üstün bir performans göstermektedir.”

 

Kaynak: DHA


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim