Öğretmen Diyarı

Usta sanatçı Münir Özkul 91 yaşında
 • EFSANE 91.YAŞINDA

  EFSANE 91.YAŞINDA

  Yeşilçam'ın kimine göre 'Mahmut Hoca'sı kimine göre ise 'Yaşar Usta'sı, Türk sinemasının yaşayan efsanesi Münir Özkul bugün 91 yaşında...

 • 2

  "DOĞUM GÜNÜ OLDUĞUNU ANLADI"

  "DOĞUM GÜNÜ OLDUĞUNU ANLADI"

  Münir Özkul'un tıpkı babasının yolundan ilerleyen oyuncu kızı Güner Özkul bu özel günde NTV'ye konuştu: "Daha uzun yıllar yaşayacak babam" diyen 50 yaşındaki Özkul şöyle devam etti: "Babamın durumu stabil, metabolizması sağlam. Bu akşam TRT'de Behzat Uygur babam için bir program yapacak ona katılacağım. Bugün babama 'doğum günün kutlu olsun baba. Bu akşam sana tango çaldırayım mı dedim' gözlerini kırptı. O da bugün doğum günü olduğunu anladı. Uzun süredir bir reaksiyon alamamıştım. Bugün iki kere tepki verdi. Çok mutlu oldum"

 • 3


  15 ağustos 1925 tarihinde İstanbul Bakırköy'de doğan Münir Özkul küçük yaşlarda tiyatroya merak sardı. Özkul, İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun oldu. Bir süre İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne ve Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'nde eğitimine devam etti.
 • 4


  Eğitiminin tamamlayan Özkul, Bakırköy'de bulunan Halkevi'nde oyunculuğa adım attı. İlk amatör sahne deneyimlerini burada gerçekleştiren Özkul, İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda bir süre oynadıktan sonra Ankara Devlet Tiyatrosu'na geçti.
 • 5


  Ses Tiyatrosu'nda sergilenen oyunlarda rol almaya başladı. Ardından özel bir tiyatro olan Küçük Sahne'ye geçti. Burası Özkul'un yükselişinde bir dönüm noktası oldu.
 • 6


  Yeteneği Muhsin Ertuğrul'un gözünden kaçmayan Özkul, Küçük Sahne'de birçok başarılı oyunlarda da yer aldı.
  Tiyatro sahnelerinden "tesadüfen" film setlerine geçişi 40'lı yılların sonuna denk düşen Özkul, askerliğini yaptığı dönemde, "Vatan ve Namık Kemal" adlı filmde yönetmen asistanlığı yapan arkadaşı Sırrı Gültekin'i ziyaret için Yeşilçam'a gittiği birgün ilk defa bir filmde figüran olarak rol aldı.
 • 7


  Üniformalı bir figüran arayışı içinde olan arkadaşının ricasını kırmayarak, biraz da komik bir anı olsun diye kamera karşısına geçti ve rol aldığı 400'ün üzerinde filmle, Türk sinemasına damgasını vuran önemli karakter oyuncuları arasına girmesini sağlayacak sinema serüveni böylece başlamış oldu.
 • 8


  Münir Özkul yaklaşık 10 dizi, 20 tiyatro oyunu ve 220 filmde rol aldı.
 • 9

  ÖDÜLLERİ

  ÖDÜLLERİ
  1967-İlhan İskender Armağanı 
  1972-9. Altın Portakal Film Festivali, En İyi Erkek Karakter Oyuncu Ödülü 
  1991-Dümbüllü Ödülü 
  1997-Altın Kelebek Ödülleri Onur Ödülü 
  1999-Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü "Muhsin Ertuğrul Tiyatro Emek Ödülü" 
  2004-37. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri Onur Ödülü 
  2006-Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülü 
  2014-18. Afife Tiyatro Ödülleri, Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü
  2015-T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü
 • 10


  Bu akşam 20.00'da Star TV ekranlarında Münir Özkul'un Mahmut Hoca olarak rol aldığı 'Hababam Sınıfı' filmi gösterilecek.Kaynak: www.ntv.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim