Öğretmen Diyarı

Üniversiteyi kazanan 72 yaşındaki hurdacı, bursu kabul etmedi
"Okumanın yaşı yok" dedirten Şevki Kılıç'ı makamında kabul ederek tebriklerini ileten Gürkan, Kılıç'ın eğitim aşkının herkese örnek olması gerektiğini söyledi.

Gürkan, Kılıç'ın başarısının yanında gönül tokluğuyla da herkesi kendisine hayran bıraktığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Şevki ağabeye dedim ki 'Ağabey ben senin için ne yapabilirim'. O da bana, 'Başkanım, ben kitap olursa alırım, başka hiçbir hediyeyi almam' dedi. Dünyanın geldiği bu noktada, üç kuruş için insanların birbirini katlettiği dönemde, 72 yaşında üniversiteye yeniden başlayacak Şevki ağabey 'kitap' diyor, 'okumak' diyor. Kendisiyle uzun süre sohbet ettim. Neredeyse tüm dünya klasiklerini okumuş. Kendisiyle tanışmaktan ve hemşehrimiz olmasından dolayı çok mutluyuz. Kendisinin bu kadar düzgün bir hayat yaşaması, böyle güzel bir okuma aşkı olması çok güzel bir durum."

- Kütüphanecilere sitem

72 yaşında üniversiteli oldu
Kılıç ise istediği bölümü kazandığı için çok mutlu olduğunu belirterek, Başkan Gürkan'a gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür etti.

Okumayı ve tarihi çok sevdiğini ifade eden Kılıç, "Kırklareli Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri Bölümü'nü kazandım geçen yıl. Ancak gidip gelmek külfet olduğu için orasını bıraktım. Bu yıl da 335 puanla Trakya Üniversitesi Tarih Bölümü'nü kazandım. 65 yaş üstü ücretsiz ulaşımla üniversiteye gidip geleceğim. Öğlen yemeği 1 lira 50 kuruş, akşam yemeği 1 lira 50 kuruş, akşam da eve yatmaya geleceğim. Daha önce açık öğretim öğrencisi olduğum için üniversitenin kütüphanesinden bana kitap vermemişlerdi, şimdi onlara kitabın ne olduğunu göstereceğim." diye konuştu.

Gürkan, Edirne Belediyesi'ne ait yayınları hediye ettiği Kılıç'a, kitap yazması halinde kendisine destek olacağına dair söz verdi.

Gökhan Zobar
Anadolu Ajansı
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim