Öğretmen Diyarı

ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ ATIKLARDAN KÜTÜPHANE KURDU
 Kocaeli'de, kitap okumayı seven 15 üniversite öğrencisinin yürüttüğü proje kapsamında, geri dönüşüm atıklarından "Genç  Dönüşüm Kütüphanesi" kuruldu.

Kocaeli Üniversitesinden (KOÜ) 15 öğrenci, yürüttükleri proje kapsamında kasa, palet, raf ve otomobil lastiği gibi geri dönüşüm malzemelerini topladı. Öğrencilerin daha sonra bu malzemelerle oluşturduğu kütüphane,  Kocaeli Uluslararası Gençlik Merkezinde hizmete girdi.

Proje Koordinatörü Emine Öztürk yaptığı açıklamada,  Kocaeli Üniversitesi Geri  Dönüşüm Kütüphanesi gönüllü ekibi öğrencilerinin, geri dönüşüm malzemelerine yaptıkları sihirli dokunuşlarla kütüphane oluşturduklarını belirtti.

Meyve kasalarından raf

Öztürk, Genç  Dönüşüm Kütüphanesi Projesi ile kullanılmayan atık malzemelerinin nasıl faydalı bir hale getirildiğini de göstermek istediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Geri dönüşümden genç dönüşüm fikri ile başladığımız projemizde, kütüphane içerisinde bulunan bütün malzemeler geri dönüşüm malzemeleri kullanılarak oluşturulmuştur. Her gün onlarcasını sokağa attığımız, kasa ve palet, raf ve araba lastiklerinden oturaklar yapıldı. Genç  Dönüşüm Kütüphanesi Projesine başlarken 15 kişilik gönüllü bir ekip kurduk. Bazen ummadığınız bir günde sadece bir bardak çayın eşliğinde yapılan samimi bir muhabbet gerçeğe dönüşebilir."

Sadece hayal gibi görünen bu isteklerinin doğrultusunda hareket ederek bir grup kitapsever olarak birbirlerini bulduklarını ve Genç  Dönüşüm Kütüphanesi Projesi'ni 10 gün gibi kısa sürede bitirdiklerini aktaran Öztürk, "Şimdi ise dileğimiz, geriye dönüp baktığımızda imkansız gibi gözüken hedeflerimize ulaşabildiğimizi görmektir." değerlendirmesinde bulundu.

Kütüphaneye kitap bağışında bulunmak isteyenlerin  Kocaeli Uluslararası Gençlik Merkezi'ne başvurmaları gerektiği bildirildi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim