Öğretmen Diyarı

Üniversitede davullu zurnalı ‘ulaşım zammı’ eylemi!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) öğrencisi bir grup, Büyükşehir Belediyesi tarafından ulaşıma yapılan zamları protesto etti.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi kampüs içi ring otobüslerinin kaldırılması ve ulaşıma yapılan zamlar, öğrencilerin tepkisini çekti. Kampüste bir araya gelen öğrenciler, davullu zurnalı eylem yaptı.


Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) öğrencisi bir grup, Büyükşehir Belediyesi tarafından ulaşıma yapılan zamları protesto etti.

FOTO: DHA
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencilerinin ulaşıma zammına tepki gösterdikleri eylemde , “Zamlar gitsin öğrenciler binsin”, “Yağmur, çamur, soğuk bir de yokuş”, “Paran yoksa dayan yokuşa”, “Paran yoksa bulan çamura” sloganları atıldı. 

‘Ellerimde kentkartlar, yokuşta sırılsıklam, görürsen bir gün şaşırma. Bizi böyle çaresiz, bizi böyle derbeder, bizi böyle ortalarda bırakma’, ‘Bindim sana bir kere başkasına binemem, yürü diyorlar bana desinler yürüyemem’ `Arkası gelmez zamlarının bıktım illallah’, `Yetersiz bakiye`, ‘Kampüs içi değil yurtdışı’, ‘Paran varsa otobüs paran yoksa yürübüs’ ve ‘En azından artık otobüs beklemeyeceğiz’ yazılı pankartlar da dikkati çekti.

Kampüs içinde öğrenciler tarafından kısa süren bir yürüyüş de gerçekleştirildi.

“KAMPÜS İÇİ ULAŞIMLAR ÜCRETSİZ OLSUN”

Eylemciler adına açıklama yapan Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Muğla İl Sekreteri Anıl Coşkun,

“Kampüs içi ulaşımı sağlayan otobüslere, Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından öğrenci kartıyla 20 kuruş olan ulaşım bedelini yüzde 650 zam ile 1.5 liraya; kartsız ulaşım bedelini ise 25 kuruştan yüzde 1000 zam ile 2.5 TL’ye çıkartan bu uygulamayı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin gariban öğrencileri olarak kabul etmiyoruz” dedi. Zamların geri çekilmesini isteyen Coşkun, “Kampüs içi ulaşımların ücretsiz olmasını talep ediyoruz. Belediyenin internet sitesi üzerinden kampüs içi ring otobüslerinin kaldırıldığının ve ulaşım ücretlerinin artırıldığının duyurulması ile birlikte üç gündür okul içerisinde yaklaşık 5 bin imza topladık. Yaklaşık 5 bin arkadaşımızın altına imza attığı, üniversite öğrencisinin sorununun çözülmesine dair işaret eden bu dilekçeler de göstermektedir ki okulumuz içerisinde yaşanan kampüs içi akıl almaz otobüs zamları son bulmalıdır” dedi.
Açıklamanın ardından öğrenciler sessizce dağıldı.

DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim