Öğretmen Diyarı

Türkiye’de Suriyeli çocukların 4’te 3’ü okula gidemiyor

Önder ÖNDEŞ
İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün açıkladığı rapora göre, Türkiye’de 400 bin Suriyeli çocuk ekomomik zorluklar ve dil engeli nedeniyle okula gidemiyor. Raporda, Türkiye’nin özellikle mülteci kamplarındaki eğitim imkânları konusunda olumlu adımlar atmasına rağmen, 2014-2015 eğitim döneminde şehir ve kırsal bölgelerde yaşayan Suriyeli çocukların sadece dörtte birinin okula gittiği belirtiliyor.

New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HWR) Türkiye, Ürdün ve Lübnan’daki Suriyeli mülteci çocukların eğitime erişimini mercek altına aldığı ‘Kayıp Nesil Olmalarını Önlemek’ raporlar dizisinin ilk bölümünde Türkiye ele alındı. Uluslararası kamuoyuna Suriyeli çocukların ‘kayıp nesil’ olmalarının önlenmesi çağrısında bulunuldu. ‘Kayıp Nesil Olmalarını Önlemek: Türkiye / Geleceğimi Hayal Etmeye Çalıştığımda Hiçbir Şey Göremiyorum: Türkiye’deki Suriyeli Mülteci Çocukların Eğitime Erişiminin Önündeki Engeller’ adlı rapor için Türkiye’nin çeşitli illerinde yaşayan Suriyeli mülteci ailelerle görüşüldü.

DİL ENGELİ VE EKONOMİK ZORLUKLAR

Rapora göre, Türkiye’de yaklaşık 400 bin Suriyeli çocuk eğitim olanaklarından yoksun. Türkiye’de 25 mülteci kampında bulunan okul çağındaki Suriyeli çocukların yaklaşık yüzde 90’ı düzenli olarak okula gidiyor. Ne var ki, bu çocuklar Türkiye’de yaşayan okul çağındaki Suriyeli mülteci nüfusun yalnızca yüzde 13’ünü oluşturuyor. Türkiye’deki, Suriyeli çocukların büyük çoğunluğu mülteci kamplarının dışında yaşıyor ve buralarda okula kayıt yaptırma oranları çok daha düşük. 2014-2015 eğitim öğretim döneminde bu nüfusun yalnızca yüzde 25’i okula gitti. Raporda Suriyeli çocukların okul dışı kalmasının nedenleri arasında, Arapça’dan başka dil bilmeyen bu çocukların Türkçe eğitim veren okullarda dil engeli ve maddi imkânsızlıklar sayılıyor. Suriyeli ailelerin, çocuklarının okulda zorbalığa maruz kalacağı endişesi taşıdıkları da belirtiliyor.

Çözüm önerileri

- Suriyeli öğrencilerin dil engelini aşabilmeleri için, devlet okullarında hızlandırılmış Türkçe dil programlarının hayata geçirilmesi,

- Bu çocukların devlet okullarına erişimini teminat altına alan ulusal mevzuata tüm illerde ve tüm devlet okullarında uyulmasının sağlanması,

- Suriyeli mültecilerin çalışma izni alabilmesini yaygın biçimde sağlayarak dezavantajlı ailelere çalışma hayatına ilişkin güvencelere, düzenli bir asgari ücrete sahip olma fırsatı verilmesi.

Hürriyet: Haber, Analiz, Köşe Yazısı…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim