Öğretmen Diyarı

Türkiye\'de Ortalama Zekanın Altında Filmler Gişe Yapıyor

Şener Şen ve Uğur Yücel, 20. Türkiye-Alman festivalinde gazetecilerin sorularını yanıtladılar. Uğur Yücel'in en çarpıcı açıklaması ise; Türkiye'de hep ortalama zekanın altına hitp eden filmlerin gişe yaptığı söylemiydi.


Türkiye'de kaliteli filmler izlenmiyor mu? Şener Şen neden film yapmıyor?  20. Türkiye-Alman festivaline katılan Ünlü Oyuncu Şener Şen Neden film festivallerine katılmıyorsunuz sorusu karşısında flaş açıklamalarda bulundu ünlü oyucunun sert sözleri gündeme bomba gibi düştü.   Almanya’nın Nürnberg kentinde devam eden 20'nci Türk-Alman Film Festivali kapsamında onur ödülü alan aktör Şener Şen ile Uğur Yücel festivalin ikinci gününde gösterilen 'Muhsin Bey' filminin ardından seyirciyle buluştu. Seyirciler Şener Şen’in ailesine ait bir bilgileri olmadığını, eşini çocuklarını hiç görmediklerini ve ailevi durumunu sorunca Şen, "17 yıldır dulum, 1 çocuğum var. Bir kızım var. Bitti" diye yanıt verdi.   EYLEMİ, HİÇBİR ŞEY YAPMAYANLARA BIRAKTIM" 


Sinema ve tiyatronun toplumsal içerikli mesajlar vermesi gerektiğini söyleyen bir seyirci, Şen'e, "Sizi neden bu tür toplumsal içerikli olaylarda ve gösterilerde göremiyoruz?" sorusunu yöneltti.

Ünlü aktör bu soruya şöyle yanıt verdi: "Filmlerde sosyal içerikli mesajlar da var dediniz. Sonra dediniz ki yürüyüşlerde sizi görmüyoruz. Şimdi o kadar ayrı alanlar ki.. Biri oyuncunun ödevi, yaptığı filmlere hayat görüşünü yansımaktır. Bilfiil politikanın içinde olma, siyasetin içinde olma başka bir alandır. Bunu da biz sadece eylem yapan hayatta başka hiçbir şey yapmayan, güzel film sevdalısı olmayanlara bırakıyoruz. Benden bu kadar"

SEYİRCİ RET ETMİYOR Sanatta rakip olunmayacağını da vurgulayan oyuncu "Mesela Kemal Sunal bir tanedir başkası olamaz.

 Yılmaz Güney bir tanedir başka olamaz" dedi. Uğur Yücel ise, Türk sinemasının neden uluslararası alanda daha fazla ilerleyemediği sorusuna ilişkin şu yanıtı verdi: "İnsanların seviyesi algılaması, yani her anlamda edebiyat okuması sanata bakışı, müzik kalitesi ne yazık ki çok ortalamanın altında. Dolayısıyla gişe yapan filmler hep ortalamanın altında zekaya hitap eden işler. Dolayısıyla burada nitelikli seyirci, biz bunları reddediyoruz bizim sinemamız gelsin diye bir talep yaratmıyor. Bunu yapan yazarları dürtmüyor bu tavır."

 

kaynak: Mersin Haberler


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol