Öğretmen Diyarı

Türkiye genelinde 4 milyon öğrenci ücretsiz kurs aldı
 Milli Eğitim Bakanlığı'nın açtığı ücretsiz kurslardan bugüne kadar 4 milyon 300 bin öğrenci yararlandı. Dershane parası velilerin cebinde kaldı.
Dershanelerin kapatılmasından sonra boşluk oluşmaması için MEB'in açtığı destekleme ve yetiştirme kursları aktif hale geldi. 2015 rakamlarıyla en ucuz dershane ücreti 3 bin lira kabul edilirse 4 milyon 300 bin kursa giden öğrenci, yaklaşık 13 milyar liralık bir kaynak anlamına geliyordu. Bu para şimdi velilerin ceplerinde kaldı. Destekleme ve yetiştirme kurslarında 200 bin öğretmen görev yapıyor. 22 bin eğitim kurumunda çoğunluğunu 8. Sınıf ve 12. Sınıf öğrencilerin oluşturduğu 4 milyon 300 bin öğrenci, kurslardan ücretsiz olarak yararlanıyor.


SOSYAL DERSLER DE VAR

Takviye kursları sadece akademik öğrenime değil sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif amaçlı binlerce kurs bulunuyor. Kendi becerilerini geliştirmek isteyen yaklaşık 500 bin öğrenci bu kurslara devam ediyor. 4 ay önce MEB'in yaptığı ankete katılan 252 bin öğrenciden yüzde 89'u destekleme ve yetiştirme kurslarının merkezi sınavlara hazırlanırken yararlı olduğunu, yüzde 84'ü ise kurslar sayesinde okulda derslerin daha verimli geçtiğini ifade etti.

Yasemin Asan
Yeni Şafak

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim