Öğretmen Diyarı

TÜRKİYE'DE GENÇLERE 'ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK' AŞILANIYOR
 HATAY' daki Mustafa Kemal Üniversitesi’nde dün yapılan, “Türkiye’de Gençlerin Rolü ve Girişimcilik” adlı konferansa Haliç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Av. Mansur Topçuoğlu, Haliç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Çetin ile Adil Hareket ve İhya Derneği (AHİD) Genel Başkanı Mustafa Gözel konuşmacı olarak katıldı. Girişimciliği, 'hayal etmek, öngörülemeyeni öngörmek, harekete geçmek, cesur olmak, donanımlı olmak, değişimi yakalamak' diye açıklayan Başkan Mansur Topçuoğlu, bu çağda girişimciliğin, ‘alın teri’ ile değil ‘akıl teri’ ile gerçekleştirildiğini söyledi.

Topçu ya da popçu olmak

Türkiye’de 40 milyona yakın genç olmasına rağmen gençlere hiçbir konuda rol verilmediğini anlatan Başkan Topçuoğlu, "Bunun en büyük sebebi ailelerin çocuklarını yetiştirme şekli ve gençliğe küçüklükten itibaren ‘öğrenilmiş çaresizlik’ aşılanmasıdır" dedi. Türkiye’de gençlere başarının ölçütü olarak, 'popçu ya da topçu olmanın' empoze edildiğini hatırlatan Topçuoğlu, gerçek başarı için en büyük görevin yine gençlere düştüğünü ve o rolün gençlere verilmeyeceğini gençlerin kendilerinin alabileceğini anlattı.

Manevi girişimcilik

Maddi ve manevi girişimcilik kavramlarına da değinen Başkan Topçuoğlu, Allah’ı tanıyan kişinin kendisini ve rolünü keşfedeceğini söyledi. Allah’a en yakın olanın, yine O’nun rızası için bir şeylerden vazgeçebilen kişi olduğunu anlatan Başkan Topçuoğlu, "Bu dünyaya ölmek için geldik. Hayat, ileriye doğru yaşanıyor ancak geriye baktıkça anlaşılıyor" diyerek, insanın kendisini keşfetme süreciyle ilgili de değerlendirme yaptı.

Müteşebbisliğe ket vuruluyor

AHİD Genel Başkanı Mustafa Gözel ise gençlerin atlar gibi yarıştırılmasının ve başarının sadece üniversite olarak görülmesinin yanlış olduğunu söyledi. Gençlerin en büyük görevlerinden birinin Kur’an tabiriyle, ‘düşünmek’ ve ‘akletmek’ olduğunu belirten Başkan Gözel, yeni dünya düzeniyle empoze edilen tek tip insan modelinin müteşebbislik kavramına ket vurduğuna dikkat çekti. Cesur olmak gerektiğinin altını çizen Gözel, “Cesur olmak feda etmekten korkmamaktır” diye kaydetti. Gençlerin, 'Bu yanlış eğitim sistemine karşı ne yapabiliriz?' yönündeki sorusunu ise 'Sistemi değiştirme konusunda elimizden bir şey gelmese dâhi buna alternatif sistemleri ve yolları ürete ürete devletin bu alternatifleri görmesini sağlamalıyız' diye cevap verdi.

 


YENİ YÜZYIL GAZETESİ


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol