Öğretmen Diyarı

Teröre inat 'evde eğitim'
 NECAT HAZAR
Edremit ilçesi Kurubaş Mahallesi'nde 9 Nisan gecesi terör örgütü PKK mensuplarınca ateşe verilen Kinyas Kartal İlkokulu/Ortaokulu'nda onarım çalışmaları sürüyor. Okulun ortaokul bölümündeki öğrenciler, eğitimden geri kalmamaları için taşımalı şeklide başka bir okula yerleştirildi. İlkokul öğrencileri de okullarının yeniden açılmasını bekliyor.

>Teröristlerce kundaklanan okulun ilkokul bölümünde eğitim gören 3 kardeş, üniversite öğrencisi ablalarının desteğiyle derslerine çalışıyor.

"Her şeye rağmen hayat devam ediyor"

Kardeşlerine okulda öğrendikleri konuların tekrarını yaptıran üniversite öğrencisi abla Z.G, AA muhabirine, kardeşlerine derslerinden geri kalmamaları için yardımcı olduğunu söyledi.

Evde kendi derslerinden fırsat buldukça kardeşlerinin eğitimiyle ilgilendiğini anlatan Z.G, şöyle devam etti:

"Kardeşlerime yardımcı oluyorum evde büyük okuyan tek olduğum için ben ders veriyorum. Tabii aynı eğitimi veremiyoruz ama bir şekilde derslerinden, konularından geri kalmamaları için var gücümle bir şeyleri öğretmeye çalışıyorum. Her şeye rağmen hayat devam ediyor."

4 ayda 13 okula saldırı

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Van'da ocak ayından bu yana terör örgütü mensuplarınca 13 okula molotofkokteyli ve el yapımı patlayıcıyla saldırı düzenlendi, eğitim kurumları benzin dökülerek yakılmak istendi. Yapılan hasar tespitinde, söz konusu okullarda 356 bin liralık zarar olduğu belirlendi.

"Onarım çalışmaları hafta sonu tamamlanacak"

İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasetten Kırekin, terör saldırısının hemen ardından gerekli keşiflerin yapıldığını ve okulun onarımına başlandığını aktararak şunları söyledi:

"Okulun bir an önce eğitime geçmesi için büyük çaba sarf edilmektedir. Okulumuzun tadilatı için öğrenci velileri, okul yöneticileri ve öğretmenleri 'Okulumuzu birlikte onaralım' dediler bu bizi çok duygulandırdı. Devletimiz ve hükümetimiz sayesinde çok büyük yakılan, yıkılan talan edilen eğitim kurumları yerine yenisi inşa ediliyor ama en önemlisi yüreklerin kalplerin bu yıkıma dur demesi lazım, biz en çok onun peşine düştük. Okulumuz bu hafta sonu tamamlanıyor."
Anadolu Ajansı
Anahtar Kelimeler:
teröre inat evde eğitim

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim