Öğretmen Diyarı

Tek isteği var o da okumak!

Mardin'de doğuştan kolları ve bacakları olmayan 10 yaşındaki Maria Altay, ağzıyla tuttuğu kalemle yazı yazıp çenesiyle tablet bilgisayar kullanıyor.
Köyünde ortaokul bulunmadığı için 4. sınıftan sonra eğitimini sürdüremeyen Altay, ailesi tarafından bebek arabasıyla getirildiği ilkokulda derslere katılıyor.

Mardin Nusaybin’de yaşayan, doğuştan kolları ve bacakları olmayan 10 yaşındaki Maria Altay, ağzıyla tuttuğu kalemle yazı yazıyor ve çenesiyle bilgisayar kullanıyor. Üçköy Köyü'nde ortaokul bulunmadığından 4. sınıftan sonra eğitimini sürdüremeyen Maria Altay, okuma hevesi nedeniyle zaman zaman ailesi tarafından bebek arabasıyla getirildiği ilkokulda derslere katılıyor. Anlatılanları dinleyip arkadaşlarının yardımıyla ağzına aldığı kalemle not tutan Altay’ın okuma azmi herkese örnek oluyor.
Altay, evde de tablet bilgisayarda oyun oynuyor. Bilgisayarı çenesiyle açan Altay, bu şekilde işlem yapıyor. Altay’ın ailesi tüm engellere rağmen eğitimini sürdürmek isteyen kızlarına yurt dışında protez yapılması için hayırseverlerden destek bekliyor.

'OKULDAKİ EN GÜZEL YAZI ONA AİT'

Altay’ın eğitim aldığı Üçköy İlkokulu’ndaki öğretmeni Haşim Yanalak, öğrencileri Altay ile azminden dolayı gurur duyduklarını söyledi. Dördüncü sınıftan sonra eğitimini sürdüremeyen Altay’ın fırsat buldukça öğrendiklerini unutmamak için okula gelmek istediğini ifade eden Yanalak "Ailesinin yardımıyla okula gelen Altay, dersleri ilgiyle takip ediyor. 32 öğrencinin eğitim gördüğü okuldaki en güzel yazı Maria’ya ait. O azmi ile herkese örnek" dedi.

Altay’ın annesi Semire Altay da kızının bacakları ve kolları olmadan dünyaya geldiğini ifade ederek kızının çok akıllı ve zeki bir çocuk olduğunu söyledi.

'PROTEZ İÇİN YURT DIŞINA GÖTÜRMEK İSTİYORUM'

Çoğu zaman kızının bilgisinden faydalandıklarını dile getiren Altay, şöyle konuştu:
"Kızım tüm ihtiyaçlarını ben, babası ve ablasının desteğiyle yapıyor. Protez yapılması için çok sayıda doktora gittik; ancak burada imkan olmadığı söylendi. Kızımı protez yapılması için yurt dışına götürmek istiyorum. Bu konuda yetkililerden destek bekliyoruz. Okulu çok sevdiği halde köyde 5. sınıf eğitimi alabileceği bir okul yok. Okuma yazmayı unutmamak için ilkokula devam etmek zorunda kalıyor. Okuldaki arkadaşları da ona çok yardımcı oluyor."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim