Öğretmen Diyarı

Tecavüze indirim, evlenene iyi hal!

Türk yargı sistemi her dönem eleştiri oklarının hedefi oluyor. Çelişkili kararlar da tepkileri artırıyor!

Diyarbakır'da 70 yaşındaki felçli ve görme engelli kadına tecavüz eden Abdullah T. hakkında 21 yıl hapis istendi. Ancak hüküm 8 yıl 4 ay oldu! Kendisini savunamayacak yaşlı bir kadına karşı suç işleyen sanığın duruşmalarda sergilediği 'olumlu davranışlar' dikkate alınmış, "iyi hal" kavramı devreye girmişti. Tepki çeken karar, yargının kanayan yarası haline gelen 'iyi hal'i yeniden gündeme getirdi. Zira, yakın dönemde birçok tecavüzcünün, tacizcinin ve caninin cezasında indirime gidildi. Tecavüzcüye iyi hal indirimi uygulayan mahkemeler, yaşı küçük kızla evlenip aile kuranların ise gözünün yaşına bakmıyor. Bu yüzden halen yüzlerce yetim cezaevinden çıkacak babasının yolunu gözlüyor.


İşte toplum vicdanını sızlatan o kararlara dair örneklerden bazıları:


Bingöl'de 16 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulundukları iddia edilen 8 uzman çavuştan 6'sı "iyi hal" indirimi uygulanarak 1 ila 7 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldı.


Adana'da Mehmet Ç., 4.5 aylık hamile eşi Burcu Ç.'yi (20) tabancayla öldürdü. Mahkeme, sanığa tahrik ve iyi hal indirimiyle 18 yıl 4 ay hapis cezası verdi.


İstanbul'da 2007-2011 yılları arasında 6 ile 13 yaşları arasındaki 10 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan Doğan Dizdar'ın 183 yıllık cezası iyi halden 151 yıla düşürüldü.


Erzurum'da geçen yıl parkta zihinsel engelli 17 yaşındaki C.Y.'ye tecavüz eden 43 yaşındaki İ.G.'nin cezasını mahkeme duruşmalarda gözlemlenen 'iyi hali' sebebiyle 1 yıl 4 ay indirdi.


H Bingöl'de 12 yaşındayken 7 kişinin tecavüzüne uğrayıp doğum yapan Ç.Y davasında mahkeme 3 sanığa iyi hallerinden dolayı 3 yıl ceza indirimi yaptı.


Adana'dan 12 yaşındaki kız, 2012'te kapıcı dairesinde Semih Y.'nin tecavüzüne uğradı. Talihsiz kız korkusundan yaşadıklarını 2 yıl sonra anlatabildi. Semih Y., önce 21 yıla çarptırıldı. Ancak mahkeme, sanığın duruşmadaki iyi halini de göz önüne alıp, cezasını 17 yıl 6 aya indirildi.


Bu arada CHP milletvekili Aylin Nazlıaka, kadın cinayetlerinde sanıklara tahrik ve iyi hal indirimi yapılmaması için kanun teklifi verdi.


Hukukçular ne diyor?


Hakim isterse uygulamaz


Avukat Özlem Ağca: "İyi hal, takdiri indirim nedenidir. Hakim, isterse bunu uygular istemezse uygulamaz. Ama tecavüz olaylarıyla indirimin uygulanmaması gerekiyor. Bu başka sapkınlara bir şekilde örnek oluyor."


Hukukçular Derneği Başkanı Av. Mehmet Sarı: "Takdir tamamıyla hakimdedir. Bazı tecavüz davalarında psikolojik sebepler var ama bunu hukuki olarak tanımlamak mümkün değil."

Türkiye
 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim