Öğretmen Diyarı

Tatilde işçi gibi çalışan, okulunu bu hale getiren müdür!
AA

Sivas'ta ikamet ettiği için yaz tatili süresince il merkezine 37 kilometre uzaklıktaki Ulaş ilçesine her gün aracıyla gidip gelen Baker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tatili fırsat bilerek okulun eskiyen dış cephe boyasını yenilediklerini söyledi. 

Okulun dış cephesinin göze daha hoş görünmesi için bir farklılık yaptığını belirten Baker, "Farklı bir model deneyerek okulun cephesine kilim deseni uyguladım. Amacımız sıradan olmasın, güzel bir şey olsun. Ortaya güzel bir okul çıktı." dedi.

Okulun tabelasını yenilediklerini ve dış cepheye ışıklı Türk bayrağı yaptıklarını dile getiren Baker, öğrenciler ile kamyon ve traktör lastiklerini boyayarak içlerine çiçek diktiklerini anlattı.

Bu çiçeklerin yaz döneminde dahi öğrenciler tarafından sulandığını aktaran Baker, oluşturulan hobi bahçesinde ise domates, biber ve salatalık yetiştirdiklerini belirtti. 

Bahçenin bakımının da öğrenciler tarafından yapıldığını ve öğrencilerin buradaki sebzelerden faydalandığını bildiren Baker, şunları kaydetti:

"Yaz dönemini iyi değerlendirmek istedik. Milli Eğitim Müdürlüğümüz okulumuzun dış cephesinin boyanması için bir ödenek ayırdı. Boyacı ustaları okulumuzun alt zemin rengini boyadılar. Daha sonra motiflerin olduğu desenleri yaptım. Pencerenin altında sadece düz çizgilerin olmasının bir anlamı yoktu. Kendi kültürümüzü yansıtan bir motif olması için kilim desenini seçtik. Okul bahçesindeki anaokulumuzda ise daha modern çizgilere sahip bir boyama yöntemi kullandık. Her şeyi devletten beklemeyelim, kendimiz yapalım dedik. Böyle bir deseni yapmak ustalarımızın çok fazla zamanını ve emeğini alacaktı. Bunu yapmak istemeyince bu işe girdim ve güzel bir çalışma ortaya çıktı. Şimdiye kadar yapmış olduğumuz işlerin hepsinde basite ve sıradanlığa kaçmadık. Akademik yönden de olsun yapmış olduğumuz sosyal projelerden de olsun öğretmen ve öğrencilerimizle birlikte her şeyin en iyisini yapmaya çalıştık."
Okul müdüründen örnek davranış

Desenleri yaklaşık 2 haftada yaptığını dile getiren Baker, kalıbı boyayarak bunları ortaya çıkarttığı belirtti. Motiflerin ustaya yaptırılması durumunda ciddi fiyatlar ortaya çıkabileceğini de anlatan Baker, elinden geldiği için bu işe para vermek istemediğini ve kendi imkanlarıyla desenleri boyadığını söyledi. 
"Müdürlük anlayışımda sabah gelip koltuğu oturup akşam gitmek ve sağa sola emirler yağdırmak yok." diyen Baker, elini taşın altına koyarak öğrencileri için her şeyin en iyisini yapmaya çalıştığını ifade etti. Ramazan Baker, katkılarından dolayı Ulaş Kaymakamı Orhan Altun ile İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemil Aslan'a da teşekkür etti.
Okul müdüründen örnek davranış
Dürüstlük dolabı ile gündeme gelmişti

Bu tür çalışmalardan öğrencilerinin de memnun kaldığını vurgulayan Baker, değerler eğitimine önem verdiklerini, bu kapsamda daha önce oluşturdukları "dürüstlük dolabı"nın da ilgi gördüğünü anımsattı.
Okul müdüründen örnek davranış
Okulda değerler eğitimi kapsamında kurulan, kilidi olmayan ve satış elemanının bulunmadığı dolaptaki çikolata, gofret, bisküvi ve içecek gibi ürünleri alan öğrenciler, dolabın kenarında açıkta duran karton kutuya paralarını bırakıp gerekirse para üstünü alarak alışverişi tamamlıyor.

Başbakanlık Etik Kurulu, bu örnek uygulama dolayısıyla Vali Lütfi Fikret Tuncel Ortaokulu'na takdir belgesi vermişti.


Kaynak: AA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim