Öğretmen Diyarı

Tatil Yeni Bir Başlangıç Olabilir !

Uzunca bir tatil dönemine girmiş bulunmaktayız. Kalabalık yollarda yolculuk yapanlar, hava alanı terminallerinde kargaşa yaşayanlar ve evinde kalanlar. Herkesin bu tatili farklı bir şekilde değerlendireceği kesin. Kalabalık ailelerin tatil yükü farklı olacaktır, ancak öğrenciyseniz, çalışan bir bireyseniz tatil, kalabalığına, karmaşasına ve yoruculuğuna karşın yine de önemli bir fırsat.

 

Eğer tatili güneşlenerek geçireceklerdenseniz, yanınıza plaj havlunuzu alırken, aklınızı da almayı unutmayın. Evet, sahil karmaşadan uzaklaşmak ve dinlenmek için iyi bir fırsat, ancak yaşadığınız şehirde çözülecek sorunlar bıraktıysanız, döndüğünüzde tatilinizden arta kalan anıların rengi çabuk sönecektir.

 

Sorunlarınızdan uzaklaşmak tabi ki iyi gelecektir, fakat bu tatilde, karmaşadan uzaklaştığınız için daha sakin düşünebilme olanağı bulacaksınız. Bir tabloya yakından bakarsanız resmi göremezsiniz; resim, uzaktan en iyi halde görülür. Şimdi uzaklaşmışken, sorunlara uzaktan bakın ve en azından ne gibi çözümler üretebileceğinizi tasarlayın. Sorunları tatilde çözemezsiniz, fakat bir yol haritası çizebilirsiniz. Tatilde sorunlardan kaçmayın ama onların içine de dalmayın. Sadece üstünde gerektiği kadar düşünün ve çözüm alternatifleri tasarlayın; gerisini dönünce düşünürsünüz. Böylece tatiliniz faydalı bir “ara” ya dönüşmüş olur.

 

Önemli kararlar alması gerekenler için de aynısı geçerli. Tatilde şehirde ya da bir tatil kasabasında olun, uzun yürüyüşlere çıkıp kendinize zaman ayırın. Sürekli arkadaşlarınızla, akrabalarınızla zaman geçirmeyin. Sadece eğlenceye vakit ayırmayın; kendinizi dinleyin. Bu tatilde uzun süredir başlayamadığınız bir kitaba başlayabilirsiniz; izleyemediğiniz dvd’leri izleyebilir; başlamanız gereken diyeti planlayabilir ve tatil bitiminde hemen uygulayabilirsiniz. Bu tatilde, nerede olursanız olun kendinize vereceğiniz en büyük armağanlardan biri de egzersize başlamak. Günde en az (sadece ve sadece) 15 dakika (!) egzersiz yapmak bile sağlığınız için çok büyük bir adım, hatırlayın!

 

Gelecek sene üniversite sınavına girecek olanların maratonu da başlamış durumda. Bu tatil toparlanmak için çok güzel bir fırsat. Günde sabah ve akşam sadece ikişer saatten oluşan bir programla çalışmaya devam ederseniz çok şey kazanırsınız. Tabi daha fazla çalışmak da elinizde. Uzun tatilde konulardan ve motivasyonunuzdan sakın taviz vermeyin, uzaklaşmayın.

 

Tatili televizyon karşısında uzun saatler geçirmek, salaş giysilerle tüm günü evde geçirmek, sadece eğlenmek, sadece gezmek… biçiminde değerlendirirseniz, tatil sonrası depresyona girmeniz, en azından birkaç gün sendrom yaşamanız ve dahası kendinizi çok ama çok yorgun hissetmeniz kesinlik derecesinde mümkün.

 

Bu tatili bir fırsata çevirin ve kendiniz için güzel, zihninizi, ruhunuzu, bedeninizi dinlendiren, tatil sonrası haftaya sizi dinlenmiş, canlı ve neşeli başlatacak güzel bir “armağan” a çevirin.

 

twitter.com/psikolojitr

 

Psikoloji.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol