Öğretmen Diyarı

Suriyeli öğretmen adaylarına mülakat sınavı

Hacı Nihat Endüstri Meslek Okulu'nda yapılan sınava 93 Suriyeli öğretmen adayı katıldı.     

Mülakatta başarı gösteren öğretmenler, kentteki eğitim merkezlerinde görev yapacak.     

Mülakata katılan Lara Muhammed, daha önce Suriye'de öğretmen olduğunu belirterek, Türkiye'de mesleğini yapacak olmasından dolayı mutluluk duyduğunu söyledi. Yetkililere teşekkür eden Muhammed, "Bizlere böyle bir imkan sağlayan Türkiye'ye minnettarız. Görevimizi en iyi şekilde yapacağız inşallah" dedi.

Suriyelilere çıraklık ve ustalık eğitimi


Öte yandan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Türkiye'ye sığınan Suriyelilere çıraklık ve ustalık eğitimi verilmesinin planlandığını açıkladı. Erdem, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınmak zorunda kalan Suriyelilerin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için gayret gösterdiklerini söyleyerek, sığınmacıların temel insani ihtiyaçlarının yanı sıra eğitim ve mesleki anlamda da kendilerini geliştirebilmesi için çaba gösterdiklerini, kamplarda verilen kursların ilerleyen dönemde daha da geliştirileceğini anlattı. Kısa süre içerisinde sığınmacılara çıraklık ve ustalık eğitimi vereceklerini vurgulayan Erdem, şöyle konuştu:
"Mesleki ve teknik eğitime dair bir kanun üzerinde çalışma yapılıyor. Suriyelilerin çıraklık ve ustalık eğitimi almasıyla ilgili mesleki bir çalışma yürütülerek eğitim verilecek. Bu potansiyelde olan Suriyeliler illerdeki kontrol ve müracaatlarla tespit edilecek. Sığınmacılardan, bilmedikleri için müracaat gelmeyebilir ama bizim arkadaşlarımız yönlendirecek, bu kişileri çalıştıranlar teşvik edilerek. Devlet asgari ücretin 3'te biri oranında bu eğitimi alacaklara rakam ödeyecek. Çıraklık eğitim alacak çocuklara staj döneminde sigorta yapılacak. Çıraklıkta lise çağlarında olanlar için başlayacak ondan sonraki yaştakilere ise ustalık eğitimi devam edecek."     

"Onlar bizim parçamız"    �

Erdem, sığınmacılardan yarım kalan akademik hayatlarını Türkiye'de sürdürmeleri için de daha önceden kolaylıklar getirdiklerini hatırlatarak, bazı Suriyelilerin özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki illerde bulunan üniversitelerde eğitimlerini tamamladığını hatırlattı ve şunları söyledi:
"Yükseköğretim kurumumuzda Suriyelilerin eğitim bilgileri toparlanıyor. Suriyeliler, çok hareketli bir nüfus, sürekli yer değiştirebiliyorlar. Ülkemizde 5 yıllarını doldurdular. Üniversitelerimizde halen okuyanlar da, bitirenler de var. Onlarda artık bizim bir kısım parçamız. Suriyeliler'in ülkemizdeki sisteme entegrasyonu konusunda çalışıyoruz. Ülkelerine döndüklerinde Türkiye elçisi gibi çalışmaları için hepimiz elimizden gelen gayreti yapıyoruz." 


Kaynak: AA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim