Öğretmen Diyarı

Suriyeli Kadınların değeri 1000 Türk lirası mı? Türk aile yapısı tehlikede mi?

KADINHABERLERİ.COM- Türk aile yapısını tehdit edecek bir durum ile karşı karşıya görünüyoruz. Sosyal Politikalar Bakanlığının bu işe bir an önce el koyması gerekiyor. Çünkü özellikle Güneydoğu'da çadır kentlerde yaşayan Suriyeli kadınlar, 1000 Tl karşılığında 2. eş olarak satılıyorlar. Hem de hiç bir konuya bakılmadan.Yani 80 yaşındaki bir adam da 1000 lirayı verip, eş alabiliyor. Bir çok evli kadın ise bunalımda ve o bölgede yaşayan kadınlar psikologların kapısını aşındırıyor.Bir çok Türk kadını ailesini kurtarmak için uğraşırken, Suriyeli kadınlar da,sıcak bir yuva bulmanın telaşı ile ortada satılıyorlar.

Başlık parasından hala kurtulamamış olan ülkemiz de,Suriyeli kadınların adeta satılıyor olması ise vicdanları kanatıyor.Türk aile yapısının bozulmasına mı üzülleim,dağılan ailelere mi ? Yoksa satılık hale gelen Suriyeli kadınlara mı ?İşin başka bir kötü tarafı da, Türkiye'nin çeşitli yerlerine dağılan bu Suriyeli kadınların fuhuşa yönlendiriliyor olmaları daha da feci.

 

Geçinemeyen ailelerin kadınları, etraftaki mahalleli ya da kendi aileleri tarafından fuhuş bataklığına çekiliyor. Açlık, yatacak kalacak yer olmaması, özellikle büyük şehirlerde hayatın daha da pahalı olması, herkesi daha zor durumda bırakıyor.

 

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) hazırladığı Füsun Sayek Raporu’nda bu yıl Suriye’deki savaşın Hatay’a etkileri ele alındı. Raporda, bölgedeki doktorların yaşadıklarına yer verilirken, bir doktorun "Suriyeli eş krizi: Kırıkhan’daki kadınlar eşlerinin ikinci ya da üçüncü eş olarak Suriyeli olması ve ondan kaynaklı depresyonla gelen hastalarım oldu" ifadeleri dikkat çekti.

 

Bir    yanda para karşılığı adeta satılan Suriyeli kadınlar, diğer tafafta ise yuvalarını kurtarmaya çalışan ve Suriyeli 2. kadınla çatışma yaşayan Türk Kadını.

Bu arada bazı Suriyeli kadınlar da helal yoldan parakazanmak için Şanlıurfa Balıklıgöl Platosunda, Suriyeli kadınların işledikleri çocuk kıyafetleri ‘‘Umuda Yolculuk’’ adı altında sergi açtılar.

 

Ülkelerindeki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli kadınlar, kendi işledikleri çocuk kıyafetlerini sergiye açtı. Akçakale Süleyman Şah Konaklama tesisinde kalan yaklaşık 280 kadının 3 ay boyunca üzerinde çalıştıkları çocuk kıyafetleri, kurulan sergi ile satışa sunuluyor. Daha önce kaldıkları tesiste ürünlerini satabilen savaş mağduru Suriyeli kadınlar, Şanlıurfa merkezinde kurulan sergi ile bir süre satışlarını sürdürebilecek. El işlerinde şimdilik çocuk temasını işleyen kadınlar, çocukların soğuk havada üşümemeleri için tercihlerini çocuklardan yana kullandıklarını söyledi. Balıklıgöl Platosu’ndaki Hasanpaşa Camii yanına kurulan sergide tamamen el ile işlenen çocuk atkısı, bere, kazak, yelek gibi ürünler satılıyor. Ürünlerin fiyat aralığı ise 5 ile 20 TL arasında ürünün özelliğine göre değişebiliyor. 

 

Yani istendiğinde, normal yollardan da para kazanılabileceğini gösterdiler.Ama bu bir avuç kadının emekleri, diğerlerini düzeltmeye yetmiyor ne yazık ki. Ead'ın zulmünden kaçanların çoğu sokaklarda kaldı.

ERKEKLERDE Mİ FIRSATÇI ?

 

Savaştan kaçan ve ülkemize sığınan bu ülke kadınlarından faydalanmak ve kendi eşlerine "Alırım bak bir Suriyeli" diyerek, fırsatçılık yapan erkeklere ne demeli ?

 

ntvmsnbc de yayınlanan haber ise şöyle.

 

PARA İÇİN SEKS

BM Mülteci Kurumu UNHCR'in Ürdün temsilcisi Andrew Harper, ülkedeki yaklaşık 500.000 Suriyeli mülteciden bir kısmının çaresizlikten bu tür yollara başvurmasından kaygılı.

 

"İhtiyacı olanlara yeteri kadar yardım veremiyoruz. Mültecilerin büyük çoğunluğu da kadın ve çocuklar. Çoğu işe gitmeye alışık değil. Bu durumda, geçinmek için seks bir seçenek haline geliyor" diyor.

 

Amman'ın merkezindeki UNHCR ofisi önünde, yardım için kayıt yaptırmaya gelen yeni mülteciler uzun kuyruklar oluşturuyor.

 

Harper, mülteci kurumunun küçük yaşta kızlarını evlendirmeye çalışan bazı ailelere müdahale ettiğini söylüyor.

 

"Mülteci kadınlara göz koyulmasından daha iğrenç bir şey düşünemiyorum" diyor, "Buna tecavüz diyebilirsiniz, fuhuş diyebilirsiniz, ama en zayıf durumdakilerin istismarıdır."

 

"Ürdün hükümeti ve halkı elinden geleni yapıyor, ama insanlar yoksul. Ailelerin de istediğini sanmadığım bu tür yollara başvurmamaları için daha fazla kaynak bulmamız gerekiyor."

 

Körfez ülkelerinden erkeklerle Suriyeli kızlar arasındaki kısa süreli nikahların savaştan önce başladığı söyleniyor. Ancak Kazal'ın, kendi gibi çarşaflı olan annesi Manal, "Geçmişte asla böyle bir şeyi düşünmezdim" diyor.

 

Manal, "Burada yaşam çok zor. Çok az yardım alıyoruz. Her gün çok süt içen bir bebeğimiz var, kirayı da ödeyemiyoruz. Bu yüzden ailenin diğer üyelerine yardım için Kazal'ı feda etmek zorunda kaldım" diye konuşuyor.

 

Manal evliliğin Amman merkezli Kitab-ül Sunna adında, mültecilere para, gıda ve ilaç yardımı yapan hükümet dışı bir kuruluş tarafından ayarlandığını söylüyor.

 

Kuruluşun gelir kaynağı, Arap dünyasından gelen bireysel bağışlar.

 

Manal, "Yardım istemeye gittiğimde kızımı görmek istediler. Ona koca bulacaklarını söylediler" diyor.

 

SURİYELİ ÇÖPÇATAN 

 

Kitab-ül Sunna'nın müdürü Zayed Hamad, bazen Suriyeli kadınlarla evlenmek isteyen erkeklerin kendisine başvurduğunu söylüyor.

 

"18 yaşından büyük kızlar istiyorlar. Amaçları bu kadınlara, özelikle de kocaları Suriye'de şehit olanlara yardım etmek. Arap erkekleri Suriyeli kadınların iyi ev hanımı olduğuna inanıyor ve onları güzel buluyor. Bu nedenle Suriyeli bir kadınla evlenmek arzu edilen bir durum" dedi.

 

Um Mazed, 28 yaşında Humuslu bir mülteci. Suriyeli kızlarla Arap erkekleri arasında çöpçatanlık yaparak para kazanmaya başlamış.

 

Küf tutmuş pis bir odada, muhtemel gelin ve damat adaylarından gelen telefonlara bakıyor.

 

"Erkekler genelde 50 ile 80 yaşları arasında. Beyaz tenli, mavi ya da yeşil gözlü kızlar istiyorlar. Kızların çok genç olmasını, 16 yaşından büyük olmamasını şart koşuyorlar" diyor.

 

Um Mazed, bu adamlara 100'den fazla Suriyeli kız bulmuş. Tanıştırmak için 70 dolar, evlilik olursa yaklaşık 310 dolar alıyor.

 

"Bu evlilikler kısa sürüyorsa benim sorunum değil, ben sadece çöpçatanım. Bana göre fuhuş değil, çünkü gelinle damat bir sözleşmeye imza koyuyor" diye konuşuyor.

 

Um Arapça anne demek. Yani Mazed'in annesi. Mazed de onun üç çocuğundan biri.

 

Geçim kaynağından utandığı için gerçek adını açıklamıyor, ama başka seçeneği olmadığını söylüyor.

 

"Verilen yardımlar bu kadar azken, nasıl yaşayacağız ki" diyor, "Kiramızı nasıl ödeyeceğiz? Doğru dürüst yaşayacak kadar yardım almıyoruz. Onun için bu işi yapıyorum. Ailemi ve kendimi kurtarmak için."

 

ACI GERÇEK

Ve şu anda Türkiye'nin acı gerçeği şu ki, Suriyeli kadınların değeri burada 1000 TL.Hayalleri,gençlikleri,kadınlıkları,iş güçleri... Her şeyleri ile satılıklar. Ve işin tuhaf tarafı alıcıları da çok...

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol