Öğretmen Diyarı

Suriye'den gelen sığınmacılara Türkiye'de çalışma hakkı verdik'

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ramazanoğlu, "Artık devamlı hazır kaynaklardan bu hayatı idame ettirmeleri mümkün değil. Artık Suriyeli kardeşlerimizin istihdama katılması lazım. Onlara verilen çalışma izni ve hakkı da Türkiye'deki bir kişi bin 300 lira asgari ücret alıyorsa, Suriyeli sığınmacının da asgari ücreti bin 300 lira olacak şekilde düzenlendi.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, hükümetin Suriyeli sığınmacıların eğitimleri ve yaşamlarını sürdürebilmeleri için ciddi adımlar attıklarını belirterek, "Fakat Avrupa, bu konuda sadece seyrediyor. Avrupa, insanları ölüme mahkum ederek soruna bu şekilde yaklaşıyor fakat biz insan, hak ve adalet temelli yaklaşıyoruz" dedi.

Ramazanoğlu, Denizli Polisevinde katıldığı etkinlikte gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriyeli sığınmacılara yönelik çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Suriye'de iç sorunlar çıktığı andan itibaren en büyük göçü alan Türkiye'nin, sayıları yaklaşık 3 milyonu bulan Suriyeli sığınmacılar için ciddi organizasyonlar yaptığına dikkati çeken Ramazanoğlu, diğer taraftan kontrol edilemeyen ve şehirlere dağılan sığınmacılara yönelik de geniş tabanlı çalışma başlatıldığı bilgisini paylaştı.

Bakanlık bünyesinde geçen hafta "Göç Dairesi" oluşturduklarını anımsatan Ramazanoğlu, "Suriyeli sığınmacılar, ülkemizde yaşamaya başladıkları günden itibaren, sadece geçen yıl 150 bin civarında Suriyeli bebek Türkiye'de doğdu. Bunlar Türkiyeli bebekler. Diğer taraftan çocuklar büyüyor, onların eğitim, sağlık sorunları var. Bizim hedef kitlemiz çocuklar, kadınlar, engelliler, yetimler ve öksüzler. Büyük bir envanter çalışması yapıyoruz. 0 ve 6 yaş arasındaki çocuklara temel eğitim, terapi eğitimi, Türkçe'nin öğretilmesi ile ilgili dil eğitimi vereceğiz. Kadınlara da hem dil eğitimi hem mesleki eğitim başlatacağız" ifadelerini kullandı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ramazanoğlu, 64. Hükümet olarak Suriyeli sığınmacılara yönelik geçen hafta önemli bir adım attıklarını hatırlattı.

"Suriye'den gelen sığınmacılara Türkiye'de çalışma hakkı verdik" diyen Ramazanoğlu, şunları kaydetti:

"Artık devamlı hazır kaynaklardan bu hayatı idame ettirmeleri mümkün değil. Artık Suriyeli kardeşlerimizin istihdama katılması lazım. Onlara verilen çalışma izni ve hakkı da Türkiye'deki bir kişi bin 300 lira asgari ücret alıyorsa, Suriyeli sığınmacının da asgari ücreti bin 300 lira olacak şekilde düzenlendi. Biz bu kardeşlerimizin eğitimleri ve yaşamlarını sürdürebilmeleri için ciddi adımlar attık fakat Avrupa, bu konuda sadece seyrediyor. Avrupa, insanları ölüme mahkum ederek soruna bu şekilde yaklaşıyor fakat biz insan, hak ve adalet temelli yaklaşıyoruz."

- Sınıf öğretmeni ve arkadaşlarıyla bir araya geldi

Ramazanoğlu, daha sonra Denizli Polisevinde, İstiklal İlkokulunda eğitim gördüğü yıllardaki sınıf arkadaşları ve 82 yaşındaki sınıf öğretmeni İbrahim Özkaya ile bir araya geldi.

Öğretmeni, sınıf arkadaşları ve eşleriyle hasret gideren Ramazanoğlu, duyduğu memnuniyeti dile getirdi, vefat eden iki arkadaşına Allah'tan rahmet diledi.

Ramazanoğlu, sohbetin ardından öğretmeni ve arkadaşlarına çeşitli hediyeler verdi, kendisine de ilkokul diploması takdim edildi.

Ziyaretle ilgili basın mensuplarına bilgi veren Ramazanoğlu, 45 yıl önce İstiklal İlkokulundan mezun olan arkadaşlarıyla bir araya geldiklerini ve herkesin çok mutlu olduğunu ifade etti.

Sohbette biraz çocuklaştıklarını ve sınıftaki anılarını tazelediklerini belirten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ramazanoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bunlar hayatın insana dokunan güzel tarafları, vefa, olması ve yaşanması gereken bir şey. Öğretmenlerimiz hayatımızda çok önemli rolü olan, rol modellerimiz. Bizim öğretmenimiz de sınıf arkadaşlarımızın hayatında önemli bir etkisi olan, iyi bir rol modeldi, hala da o etkisini sürdürüyor. Duygulu anlar yaşadık. Bir yıl sonra, yaptığım icraatlar konusunda öğretmenimizin imtihanına tabi olacağım. Bu kontrol etme duygusu çok güzel bir şey.

Ne yaptığımızın, ne kadarını yaptığımızın hesabını vereceğiz. Bu 45 yıl içinde gerek ilkokul, ortaokul öğretmenlerimle, gerekse lise ve üniversitedeki bazı hocalarımla belirli zamanlarda konuşuyoruz, irtibatımı hiç koparmadım. Onlarla da bir şekilde muhabbetimiz, istişarelerimiz devam ediyor."

Anadolu Ajansı
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim