Öğretmen Diyarı

SERKAN ÖĞRETMEN MUCİZELER YARATMAYA DEVAM EDİYOR

Erasmus+ projesi kapsamında ‘Aktif Dil Sınıfı için Yenilikçi Teknolojiler’ adlı eğitsel bir proje hazırlayan Bakırköy Cumhuriyet Ortaokulu İngilizce öğretmeni Serkan Erdoğan’ın 7 ortak ülke ile hazırladığı proje Fransa’da seçici kurul tarafından 93 puan alarak birinci seçildi. Seçici kurula 78 proje sunulmuştu. Erdoğan’ın ortak projesi 78 proje arasında en yüksek puanı almış oldu.

PARIS – Bakırköy Cumhuriyet Ortaokulu öğretmenlerinden Serkan Erdoğan, Erasmus+ projeleri kapsamında 7 ülke ile ortaklaşa olarak ürettiği ‘Aktif Dil Sınıfı için Yenilikçi Teknolojiler’ ADLIprojesi ile Türkiye çapında da Ulusal Ajans’ tan hibe alan 258 okul projesi arasında yeralmıştı.

20 Ocak 2015 'ta Yunanistan’ın Girit Adası’nda bulunan Sitia kasabasında Erasmus+ Proje toplantısında Serkan Erdoğan diğer ülkelerden gelen öğretmenlerle proje hakkında teknik bilgiler paylaşıyor.

20 Ocak 2015 ‘ta Yunanistan’ın Girit Adası’nda bulunan Sitia kasabasında Erasmus+ Proje toplantısında Serkan Erdoğan diğer ülkelerden gelen öğretmenlerle proje hakkında teknik bilgiler paylaşıyor.

 

Projenin uygulamalarının tamamlanmasından sonra önceki hafta Türkiye’ye dönen Serkan Erdoğan, dergimize projenin ayrıntıları hakkında kısa bazı bilgiler verdi.

Bakırköy Cumhuriyet ortaokulu İngilizce öğretmeni Serkan Erdoğan’ın verdiği bilgilere göre: ‘Aktif Dil Sınıfı için Yenilikçi Teknolojiler’ yani İngilizce adı ile ‘Innovative Technologies for Active Language Class’ biçiminde adlandırılan projenin temel amacı dil öğreniminde teknoloji kullanımı olarak belirlenmiş.

İçerik olarak proje kapsamında, bilgisayar, tablet, akıllı tahta, hatta akıllı telefon gibi teknolojik araçları kullanarak, dersleri daha verimli ve ilgi çekici hale getirmek amaçlanıyor.

Erdoğan, projenin teknolojik araçları kullanma konusunda yetişkinlerden daha ileride olan öğrencilere uygun ders dizini ve içeriği oluşturulmasına yönelik yeni yaklaşımlar sunduğunu söylüyor. Erdoğan’a göre proje; aynı zamanda farklı ülkelerden bir araya gelen öğrencileri gerek yüz/yüze, gerekse sanal ağda birbiri tanıştırarak birbirleri ile yabancı dil konuşma konusunda pratik yapmalarına olanak sağlamayı ve kendi kültürlerini tanıtmalarına fırsat yaratmayı da sağladı.

Proje ile ortaklaşa oluşturulan ders dizini, içeriği ve ders eğitici ve öğretici ve kolaylaştırıcı kavramaya ve uygulamaya yönelik malzemeler, sanal ortamlarda kamuya açık ve ücretsiz olarak yayınlanarak Türkiye’de uygulanmaya başlayan FATİH projesi benzeri teknoloji tabanlı eğitim düzenine geçişi kolaylaştıracağı düşünülüyor.

ERASMUS+ KAPSAMINDA BAŞKA HANGİ ÜLKELER TEMSİL EDİLDİ.

Serkan Erdoğan’ın verdiği bilgilere göre Bakırköy Cumhuriyet Ortaokulu Bu projede diğer 7 ülke ile beraber yer aldı. Diğer katılımcı ülkeler Fransa, Romanya, Litvanya, Makedonya, Yunanistan, İspanya ve Çek Cumhuriyeti oldu.

PROJE KAPSAMINDA NELER YAPILDI?

Serkan Erdoğan proje kapsamında neler yaptıklarını da anlattı: “Projemizin kabul edilmesinden sonra bizim için proje amacına ulaşacak çalışmaları başlattık. Öncelikle amaca ulaşmak için öğretmenlerin kendilerini eğitim teknolojilerinin en son yenilikleriyle donatmaları gerekiyordu. İlk adım olarak Yunanistan’ın Girit Adasında yapılan ön hazırlık ve planlama toplantısına katıldık.

Ardından projenin ülke eşgüdüm yönetmeni olarak ben ve okul Bakırköy cumhuriyet Ortaokulu Müdür Yardımcısı ve Bilgisayar öğretmeni Ali Ulvi Atasoy ile birlikte diğer 7 ülkenin öğretmenlerinin de katılımı ile Litvanya’nın Nida kentinde düzenlenen 5 günlük BİT(Bilgi İletişim Teknolojileri) kursuna katıldık.

Projenin Eşgüdüm yönetmeni Serkan Erdoğan Litvanyalı öğrencilere sınıfta ders anlattı.

Projenin Eşgüdüm yönetmeni Serkan Erdoğan Litvanyalı öğrencilere sınıfta ders anlattı.

Burada oluşturulan teknoloji tabanlı içerik derhal uygulanmaya başlandı. Bu uygulamalar içinde öğrencilerden en büyük ilgiyi sadece eğitime dönük bir sosyal ağ olan ‘Edmodo’ ve basit animasyon oluşturma programı olan ‘Plotagon’ gördü.

10-20 mayıs 2015 tarihleri arasında Makedonya’nın Kavadarci yerleşiminde 8 ülkeden katılımcı öğrencilerle dil kampı toplandı. Öğrenciler proje için bestelenen ortak şarkıyı seslendirdiler…Projenin üçüncü ve en önemli aşamalarından biri,10 ve 20 Mayıs 2015 tarihleri arasında, Makedonya’da, her ülkeden onar öğrenci ve ikişer öğretmenin katıldığı yoğunlaştırılmış dil kampı yapılarak gerçekleştirildi.

Kampta İngilizcenin yanı sıra Almanca, Fransızca, İspanyolca ve İşaret Dili gibi dersler oyunlar yoluyla öğretildi. Müzik, spor, yarışmalar, drama, şarkı, folklor gibi pek çok yan etkinliğin de yer aldığı kamp esnasında öğrencilerin ülkelerine göre farklı grup ve odalara ayrılarak daha fazla yabancı dil öğrenme ve kültürel paylaşımda bulunmaları sağlandı. 10 günlük program içerisinde ayrıca Makedonya’ nın farklı şehirlerine geziler düzenlendi. Öğrenciler bir gün başkent Üsküp’ü, bir gün Dünya Çevre Örgütü tarafından korumaya alınan Ohrid Gölü’nü, bir gün de Kavadarci adlı kasabada bulunan bir okulu ziyaret ettiler.

MAKEDONYA KAMPI Erdoğan, Gül ve Memur, katılımcı öğrencilerle birlikte Üsküp Makedonya- Kültürel gezi....Kampa projenin ulusal Eşgüdüm Yönetmeni Serkan Erdoğan başkanlığında yine Bakırköy Cumhuriyet Ortaokulu öğretmenlerinden Halime Gül ve Hakan Memur refakatçi olarak katıldı. Kampta şu öğrenciler de yer aldı: Ahmet Sait Merter, Fırat Can Kanatu, Sadık Haskırış, Selen Kurt, Enes Özkan, Halil Mutlu Meral, Barış Eraydın, Sude Zeynep Namirvanlı, Ilgaz Avcı, Feyza Nur Karamahmutoğlu.

MAKEDONYA KAMPI
Erdoğan, Gül ve Memur, katılımcı öğrencilerle birlikte Üsküp Makedonya- Kültürel gezi….Kampa projenin ulusal Eşgüdüm Yönetmeni Serkan Erdoğan başkanlığında yine Bakırköy Cumhuriyet Ortaokulu öğretmenlerinden Halime Gül ve Hakan Memur refakatçi olarak katıldı. Kampta şu öğrenciler de yer aldı: Ahmet Sait Merter, Fırat Can Kanatu, Sadık Haskırış, Selen Kurt, Enes Özkan, Halil Mutlu Meral, Barış Eraydın, Sude Zeynep Namirvanlı, Ilgaz Avcı, Feyza Nur Karamahmutoğlu.

Bu kampın bir benzeri 2016 yılı Mayıs ayında Çek Cumhuriyeti’nin Odry kentinde ve üçüncü dil kampı da 2017 yılının Mayıs ayında İspanya’nın Cadiz kentinde düzenlenecek.

Bunun dışında zaman/zaman bazı ortak ülkeler ile internette Skype bağlantısı kullanılarak ortak ders işlenmekte; hatta karşılıklı sunum, ödev, kısa film ve proje alışverişi yapılarak öğrencilerin ürünleri internet ortamında canlı olarak sunuluyor.

 

ERDOĞAN’A ÇOŞKU SELİ: İstanbul Bakırköy ilçesindeki Cumhuriyet ortaokulu İngilizce öğretmeni Serkan Erdoğan, Kamp sırasında öğrencilerin sevgisini kazandı. Romanyalı öğrencilerin sevgi gösterileri ile çoşku ile karşılandı.  Okulun Müdür yardımcısı ve Bilgisayar Öğretmeni  Ali Ulvi Atasoy da  öğrencilere Türkiye’nin yerel çocuk oyunlarını öğretti.

ERDOĞAN’A ÇOŞKU SELİ:

İstanbul Bakırköy ilçesindeki Cumhuriyet ortaokulu İngilizce öğretmeni Serkan Erdoğan, Kamp sırasında öğrencilerin sevgisini kazandı. Romanyalı öğrencilerin sevgi gösterileri ile çoşku ile karşılandı. Okulun Müdür yardımcısı ve Bilgisayar Öğretmeni Ali Ulvi Atasoy da öğrencilere Türkiye’nin yerel çocuk oyunlarını öğretti.

20150609_114456 IMG-20150608-WA0005

Projeye ilgi duyan Bükreş Üniversitesi ve Romanya Eğitim Bakanlığı, proje ortaklarını 10 Haziran 2015 tarihinde Romanya’nın başkenti Bükreş’te konuyla ilgili bir bilgi şöleni vermek üzere davet etti. Üniversite öğretim görevlileri, Romanya Eğitim Bakanlığı yetkilileri, öğretmenler ve öğrencilerin katıldığı konferans esnasında örnek uygulama olarak Türk öğrencilerinin çalışmaları sunuldu.

Sunumda projenin Türkiye Eşgüdüm Yönetmeni Serkan Erdoğan ve Bilişim Danışmanı Ali Ulvi Atasoy’un ortaklaşa hazırladıkları makale; proje ile ilgili yayımlanan kitapta ve Romanya Eğitim Bakanlığı’ nın Yıllık’ ında yerini aldı.

Projenin resmi sitesi :www.i-talc.eu ve sosyal medyadan takip edilebilecek. Ayrıca sosyal medyadaki Türkçe sayfasıhttps://www.facebook.com/italcturkey olarak erişime açık.

Eğer siz de benzer projelerle öğrencilere ve öğretmenlere yepyeni ufuklar açmak istiyorsanız atmanız gereken ilk adım TC Avrupa Birliği Bakanlığı bünyesinde çalışan Ulusal Ajansın www.ua.gov.tr adlı internet sitesini ziyaret etmektir.

Kaynak:
halkingazetesi.net 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim