Öğretmen Diyarı

Savaşın gölgesinde kalan masum çocuklar

Kaynak: www.cnnturk.com-Ümran Dakneş

Ümran Suriye'deki savaşın sembollerinden biri haline geldi. Bombalanan evlerinin enkazından çıkarılan Ümran şoka girmişti. Ağlamayan, etrafa şaşkın gözlerle bakan 5 yaşındaki çocuk ailesiyle birlikte kurtarıldıktan bir saat sonra evleri tamamen çöktü. Hastanedeki doktorların ifadesine göre Ümran hala konuşmadı. Onun gibi pek çok kare yansıdı manşetlere. Kendini bir türlü unutturmayan 6 yıllık savaşın unutulmayan kareleri oldu.

Aylan Kurdi


Savaşın gölgesinde kalan masum çocuklar
Onlardan ilki geçen yıl umut yolculuğu esnasında Bodrum'da kıyıya vuran 3 yaşındaki Aylan Kurdi. Ailesiyle birlikte Kanada'daki halasının yanına gitmek için açıldığı mavi sulardan cansız bedeni çıkmıştı. Fotoğrafı tüm dünyada yankı uyandırmıştı. Avrupa Birliği liderleri ''Bundan sonra başka bir aşamaya geçmeliyiz'' mesajı verdilerse de, bu vaatler sözde kaldı. Nasıl Ümran savaştan kaçamayan çocukların sembolü olduysa, Aylan da ölüme kaçış yolunda yakalananların sembolü olarak geçti tarihe.

Fotoğraf makinesini silah sanan Hüda


Savaşın gölgesinde kalan masum çocuklar
Ve 4 yaşındaki küçük Hüda. Onun objektiflere yansıyan korku dolu bakışları, bombardıman altında yaşayan çocukların kötü psikolojisinin en somut kanıtı. Türk fotoğrafçı Osman Sağırlı'nın kendisini görüntülemek için çevirdiği objektifi silah sanacak kadar korkmuş, yaşıtları gibi gülümsemek ya da merak edip objektife yaklaşmak yerine kaçmıştı. Türkiye sınırına 10 kilometre mesafedeki Atma mülteci kampına annesi ve iki kardeşiyle gelmişti, evleriyse 150 kilometre uzaklıktaki Hama'daydı. Militanlara teslim olur gibi ellerini kaldırıyor ama aslında onu teslim alan; savaşın bünyesinde yarattığı derin korku.
 

İsmini kimse bilmiyor ama yüzünü kimse unutmuyor


Savaşın gölgesinde kalan masum çocuklar
Ürdün'de çekilen bu fotoğrafta da aynı korku var. Suriye'deki savaştan kaçan çocuk da ailesi ile yaşadığı kampta kendisine kameralar yönelince ellerini kaldırıyor. Fotoğrafı çeken Kızılhaç çalışanı Rene Schulthoff. Schulthoff, küçük kız için "Tepkisi beni şoke etmişti, korkuyordu ve ağlıyordu. Bu genç nesil için bir trajedi. Arkadaşlarıyla oynamak yerine, kalıcı korkuyla çok kötü şartlarda yaşıyorlar. Acı, gözyaşı ve üzüntüden oluşan bir çocukluk” dedi. İsmini kimse bilmese de gözlerindeki o korkuyu artık herkes tanıyor. İsimsiz çocuk insanlık tarihinin utanç arşivine bu kareyle ekleniyor.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim