Öğretmen Diyarı

Savaş mağduru kadınlar Türkçe öğreniyor
 Türkçe öğrenmek için Halk Eğitim Merkezince (HEM) açılan kurslara katılıyor.
Batman'a yerleşen Suriyeli kadınlar, Türkçe öğrenmek için Halk Eğitim Merkezince (HEM) açılan kurslara katılıyor.

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Batman'a sığınan 4 bin 363 aileye mensup 20 bin 719 kişinin Türkçe öğrenmesi için İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yanı sıra Halk Eğitim Merkezi ile Çok Amaçlı Toplum Merkezi (ÇATOM) de çalışma yürütüyor. Bu kapsamda üç ayrı mahalledeki kurslarda 100 Suriyeli kadına Türkçe öğretiliyor. Kadınların bazıları kursa çocukları ile geliyor.

Kurs öğretmeni Muhammed Afif Doğa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriyeli kadınların Türkçeyi öğrenmekte çok hevesli olduklarını söyledi.

Kursu başarı ile tamamlayanlara okuma yazma belgesi verileceğini ifade eden Doğa, şöyle konuştu:

"Kadınların kolay bir şekilde Türkçe öğrenmesini sağlamak için çeşitli etkinlikler de gerçekleştiriyoruz. Kadınların ilgisi olduğu için 45 günde okuma yazmayı bitirmek üzereyiz. Kursiyerlerimiz genellikle ev hanımlarından oluşuyor. Suriye'de bulundukları yerlerde kimisi liseyi okumuş, kimisinin eğitimi yarım kalmış."

- "Türkçe öğrenmek zorundayız"

Yaklaşık 4 yıl önce Türkiye'ye geldiğini söyleyen Berivan Ali (28), "Buraya geldiğimizden beri Türkçe bilmediğimiz için çok zorluk çekiyoruz. Çarşı ve pazarda herkes Türkçe konuşuyor. Bu nedenle kursa geldik." dedi.

Kalin Haci de Suriye'de üniversite sınavına hazırlandığı dönemde iç savaşın başladığını, yaşanan olayların ardından ailesi ile ülkesini terk ettiğini anlattı.

4 yıldır yaşadığı Batman'da çok az Türkçe öğrendiğini, konuşulanları anladığını ancak kendisini ifade edemediğini dile getiren Haci, konuşabilmek amacıyla kursa katıldığını belirtti.

Suriye'den gelerek Batman'a yerleşen öğretmen, hemşire, doktor ve akademisyenler için de HEM tarafından daha önce okuma yazma kursları açılmıştı.

- Bin kişi Türkçe kursuna katıldı

Batman HEM Müdürü Osman Atmalar, Suriyelilerin iletişim sorununun giderilmesi amacıyla kurs açtıklarını belirterek, "Amacımız Suriyelilerin toplum ile kaynaşmasını sağlamaktır. Bugüne kadar yaklaşık bin civarında Suriyeliye Türkçe kursu verdik." dedi.
Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim