Öğretmen Diyarı

SAHTE DİPLOMALI ÖĞRETMEN SAYISI ARTIYOR

Milli Eğitim Bakanlığınca devam eden sahte diploma tespit çalışmaları sonucunda, daha önce 72 olarak açıklanan sahte diplomalı öğretmen sayısı 80’e yükseldi.


 
Bakanlığın skandal sonrasında hiçbir gerekçe göstermeden istifa eden bazı öğretmenler olması sebebiyle bu yönde de çalışmaya başladığı belirtildi. Bakanlık diploma tespit çalışmalarında istifa eden öğretmenlere öncelik verirken, bu öğretmenlerle ilgili olarak mezun oldukları belirtilen üniversitelere diplomaların gerçekliğinin tespit edilebilmesi için yazı gönderdi.

Milli Eğitim Bakanlığının, diplomaların durumuna ilişkin üniversitelerden gelecek cevaplara göre, sahtecilik yapan öğretmenler hakkında suç duyurusunda bulunacağı belirtiliyor. Sahte diploma ile öğretmenlik yapanların 2-5 yıl arasında hapis cezası ile karşı karşıya kalacakları, ayrıca bu öğretmenlere ödenen maaşların yasal faizi ile birlikte geri alınacağı da ifade ediliyor.

Bakanlık sahte diplomalı öğretmen skandalı sonrasında bu ay içinde atanacak öğretmenler için ilgili üniversiteler üzerinden tek tek adayların branşlarının da tespit edilmesi kararı aldı. YÖK tarafından geçtiğimiz günlerde hizmete sunulan “Yükseköğretim Mezun Doğrulama ve Sorgulama Sistemi” de bu kapsamda sahte diplomaların tespiti için kullanılacak.

 

Kaynak: http://memurunyeri.com/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol