Öğretmen Diyarı

Sabah temizlikçi öğleden sonra kurs öğreticisi

Trabzon'da tartıştığı kişiyi silahla yaraladığı gerekçesiyle 4 yıl 6 ay hapis yatıp cezaevinden çıkan hükümlü Selam Çelik, kalan cezasını çekmek için öğleye kadar bir halk eğitim merkezinde ücretsiz temizlik, öğleden sonra ise aynı merkezde maaşlı ve sigortalı olarak kurs öğreticiliği yaparak ailesinin geçimini sağlıyor.

Değirmendere Mahallesi'nde bir otelde çalışan Selam Çelik (39), bir süre önce söz konusu otelde tartıştığı Bayram Akagündüz'ü tabancayla vücudunun birçok yerinden vurarak yaraladı. Polislerce yakalanarak tutuklanan Çelik hakkında Trabzon Ağır Ceza Mahkemesinde "silahlı yaralama" suçundan dava açıldı.

Yargılama sonucu 7 yıl

6 ay hapis cezasına çarptırılarak cezaevine konulan Çelik, infaz hükümleri çerçevesinde 4 yıl 6 ay hapiste kaldı. Bu süreçte mahkum arkadaşlarından boncuklardan hediyelik eşya yapmayı öğrenen Çelik, kısa süre önce de yasal olarak cezaevinde yatması gereken sürenin 1 yılın altına düşmesi sebebiyle mahkumların topluma kazandırılmasını amaçlayan "Denetimli Serbestlik Uygulaması'ndan yararlanıp hapisten çıktı.

Uygulama kapsamında 3 ay bir kamu kuruluşunda kamu yararına çalışması gereken Çelik, Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü görevlilerince ücretsiz temizlik yapması için memleketi Tonya ilçesindeki Halk Eğitim Merkezine yerleştirildi.

Burada hafta içi temizlikçilik yapan ve emniyete giderek imza atan Çelik, bu süreçte ailesinin geçimine katkı sunmak için Tonya Halk Eğitim Merkezi Müdürü Muhammet Berberoğlu'nun makamına giderek, cezaevinde kaldığı sürede yaptığı hediyelik eşyayı satıp satamayacağını sordu.

Berberoğlu da sohbet ettiği Çelik'in boncuktan hediyelik eşya yapabildiğini fark edince ilçedeki gençlerin de bu işi öğrenmesi için merkezde kurs açtı. Çelik, yaklaşık 20 kursiyerin müracaat etmesi üzerine öğleye kadar temizlikçilik yaptığı kurumda öğleden sonra da kurs öğreticiliği yapmaya başladı.

Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, talihsiz olay sebebiyle cezaevine düştüğünü belirterek, dört duvar arasında zaman geçirmek için arkadaşlarından boncuktan hediyelik eşya yapmayı öğrendiğini söyledi.

Uygulamadan faydalanan Çelik'in de hafta içi 08.00 ile 12.00 saatleri arasında cezası gereği merkezlerinde temizlik, öğleden sonra ise maaşlı ve sigortalı olarak kurs öğreticiliği yaptığını ifade eden Berberoğlu, hükümlüler için çok yararlı olan uygulamayla kendilerinin de personel ihtiyaçlarını karşıladıklarını sözlerine ekledi.

TUNCAY BEKAR

Anadolu Ajansı
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim