Öğretmen Diyarı

Ramazanda Yumurta Turşusu Tavsiyesi

Tokat’ta, 108 çeşit turşu yapan Mehmet Çolak Ramazan ayında yumurta turşusu yenilmesini tavsiye etti.
Tokat’ta 22 yıldır turşuculuk yapan Mehmet Çolak, kentin tek turşucusu olarak hem damaklara hem göze hitap ediyor. Yaz ayında topladığı taze sebze ve meyvelerden turşu yaparak yaz-kış satış yapan Çolak, turşu suyunun bakterilerin düşmanı olduğunu söyledi. Ramazan ayında bir yudum alınacak olan turşu suyunun iyi geleceğini ifade eden Çolak, "Ramazanda turşu ve suyunu tavsiye ediyorum. Turşu suyu bakterileri öldürür, vücudu tertemiz yapar. Sahurda bir yudum turşu suyu içsinler" dedi.
Ramazanda tok tutması nedeni ile tavsiye edilen yumurtanın turşunu yaptığını belirten Mehmet Çolak, "Haşlanmış yumurtadan yaptığımız turşu Ramazanda bir numaralı yiyecek. Bu yumurtanın biraz daha dezenfekte olmuş şekli. Sirkenin içinde olduğu için bozulma şansı yok. Olduğu gibi vitamin kaynağı" diye konuştu.
Yumurta turşusunu Kıbrıs’ta öğrenerek yapmaya başladığını ve bu turşuya ilgiden memnun olduğunu hatırlatan Çolak, kiraz’dan eriğe, yer elmasından karpuza yaptığı onlarca çeşit turşunun da dikkat çekenler arasında olduğunu sözlerine ekledi.
HABERMONİTÖR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol