Öğretmen Diyarı

PYBS başvurularına öğretmen çocukları başvuruda bulunamıyor
 Milli Eğitim bakanlığı Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı başvuruları alınmaya başladı ancak öğretmen çocukları başvuruda bulunamıyor. MEB öğretmen çocuklarına PYBS'de kontenjan ayırmasına karşın yönetmeliğe koyduğu bir madde ile adeta kontenjanı ortadan kaldırarak öğretmen çocuklarının PYBS'ye girmesine engel koydu.


MEB'in yayaınladığı 2016 PYBS Kalvuzundaki Başvuru şartlarında getiridği 2015 yılı Aile gelirinini kişi başına düşen miktarın 7529.40 TL yi geçmemesi şartı nedeni ile öğretmen çocuklarının sınava girmesinin önü adeta kapatıldı.

Yapılan araştırmalara göre bu şartlara uyan öğretmen sayısı neredeyse yok denecek kadar az.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan PYBS sınaclarında öğretmen çocuklarına ayrılan kontenjanların dolmamasına rağmen Milli Eğitim Bakanlığının sınava girmedeki gelir seviyesi şartını düşük tutması öğretmenlerin tepkisine neden oluyor.

Öğretmen çocuklarına PYBS'de her yıl kontenjan ayrılması gelenek haline gelmesine karşın bazı velilerin bu durumu mahkemeye taşıdıkları biliniyor.

BELEDİYELER DE YAPIYOR

Bazı velilerin durumu mahkemeye taşıyarak eşitsizlik durumu oluştuğu yönünde dava açmalarının ardından MEB'in öğretmen çocuklarına yönelik böyle bir şart koşması Bakanlığın öğretmenlere sahip çıkmadığı yorumlarına neden oldu.
Çünklü belediyeler de kendi personeline yönelik ayrıcalıklar yapıyor. Özellikle konut alanında Belediyelere ait şirketler tarafından yapılan evlerde belediye personeline ortalama %10 civarında indirim yapılıyor. Sadece bir dairede yapılan indirim bile öğretmen çocuğunun alacağı bursun onlarca katına tekabül ediyor.

Milli Eğitim bakanlığının öğretmenlere yönelik bu maddeyi revize ederek öğretmen çocuklarının sınava girmelerinin önündeki engeli kaldırması gerekiyor.


Kaynak: www.milliegitimhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim