Öğretmen Diyarı

Parmaklıklar ardında 2 bin 365 çocuk
Rifat BAŞARAN
ADALET Bakanı Bekir Bozdağ, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesini yanıtlayarak, 19 Temmuz 2016 tarihi itibarıyla ülke genelindeki ceza infaz kurumlarındaki çocuklar hakkında bilgi verdi. Bakan Bozdağ, 2010-1015 yılları arasında çocuk cezaevinde kalan tutuklu ve hükümlülerin, hak ihlalleri ile ilgili yaptığı şikayetler ve bu şikayetlerin sonuçlarını paylaştı. Buna göre, ceza infaz kurumlarında bin 560'ı tutuklu, 805'i hükümlü olmak üzere toplam 2 bin 365 çocuk bulunuyor. Bozdağ, 2 bin 365 çocuktan 640'nın, hırsızlık nedeniyle ceza infaz kurumlarında bulunduğunu ifade etti.

484 PERSONELE SORUŞTURMA

Cezaevlerindeki çocukların, son 10 yılda işkence ve kötü muameleye uğradıkları iddiasıyla 92 şikayet başvurusunda bulunduğunu belirten Bozdağ, 5 yılda 484 personel hakkında 64 ayrı soruşturma yürütüldüğünü söyledi. Bu soruşturmalardan 31'i şikayet üzerine, 33'ü ise resen başlatıldı. İdari soruşturmalarda 376 personel hakkında disiplin cezası verilmesine yer olmadığına karar verilirken, 1 personel hakkında aylıktan kesme, 15 personel hakkında kınama, 48 personel hakkında uyarı cezası verildi. 5 personel hakkında da soruşturmanın sürdüğü belirtildi. 294 personel hakkında açılan adli soruşturma takipsizlik ile sonuçlandırılırken, 28 personel hakkında adli soruşturma açılmasına gerek görülmedi. 56 personel yargılama sonucu beraat ederken, 1 personel hakkında hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verildi. 1 personel ise hapis cezasına çarptırıldı. 58 davanın ise derdest olduğu kaydedildi.

HABERLİ HABERSİZ DENETİM

Bakan Bozdağ, ceza ve infaz kurumlarının, hem ulusal hem de uluslararası bağımsız kuruluşlar tarafından periyodik aralıklarla haberli ve habersiz olarak ziyaret edildiğini belirterek, hükümlü ve tutukluların sağlık koşulları, iç güvenlik, sevk ve nakil işlemleri ile ilgili aksaklık ve eksikliklerin yetkili mercilere bildirildiğini kaydetti. Bozdağ, yapılan başvuruların titizlikle incelendiğini kaydederek, yapılan soruşturmalar sonucunda kusur ve ihmali olan görevliler hakkında yasal işlemlerin yapıldığını söyledi.
Hürriyet
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim