Öğretmen Diyarı

Pakette twitter da var, 5 yıl hapis

MEMURLAR - Hükümetin IŞİD ve Kobane çatışmalarının sokağa yansımasını öne sürerek hazırladığı yeni güvenlik paketi kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor. Hukuk çevrelerinin gizli bir sıkıyönetim diye adlandırdığı pakete AKP milletvekillerinden bile ''kantarın topuzunu kaçırmışız'' diyenler oldu.

 

Pakette tehdit suçunda cezalar artırılarak tutuklamanın önü açıldı. Bu yeni düzenleme, hükümeti sosyal medyada sert sözlerle eleştirenleri de kapsayacak.

 

Mevcut mevzuata göre, tutuklama kararları ancak üst sınırı iki yıl ve üzerinde olan suçlarda uygulanıyor. Hükümet ise paketinde klasik tehdit suçunda ceza üst sınırını 2 yıla çıkardı, yani tutuklama kapsamına aldı.

 

Ayrıca, kamu görevlisini görevinden dolayı tehdit veya kamu görevlisinin nüfuzunu kullanarak tehdit suçunu işlemesi halinde ise 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası getirildi.

 

Buna göre paket yasalaşırsa, Cumhurbaşkanı, başbakan veya bakanları ya da güvenlik kuvvetlerini açıktan ya da sosyal medya üzerinden sert şekilde eleştirenler, ‘tehdit' suçlamasıyla tutuklanma tehdidiyle yüz yüze kalacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol