Öğretmen Diyarı

Otizmli öğrencilere yardımcı robot öğretmen!

Uzmanlar, insansı robotların özel eğitim alanında da etkili olduğunu kanıtladı. Rob adı verilen robot adeta yardımcı öğretmenlik yaparak Otizmli öğrencilere eğlendirerek öğretiyor.

Teknolojinin ilerlemesi, “Özel Eğitim Alanında” yeni gelişmeleri etkili bir şekilde bireysel gelişime yönelik olarak kullanma girişimlerini de artırdı.


Otizmli çocukların dikkat ve göz teması kuramama problemlerine çözüm getirmek ve onları bu açıdan cesaretlendirmek amacıyla yurtdışında kullanılmaya başlanan insansı robotların ülkemizde de özel eğitim alanında kullanımı başarıyla gerçekleştirildi.


SOSYAL BECERİ ÖĞRETİMİNDE ETKİLİ OLDU


Öğretim teknolojileri ve özel eğitim uzmanları bir araya gelerek insansı robotun otizmli çocuklara sosyal beceri öğretiminde etkili olduğunu ortaya koydular.


İstanbul Üniversitesi Hasan Âli Yücel Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri Yrd.Doç.Dr. Burak Şişman, Yrd.Doç.Dr. Yavuz Yaman ve Kocaeli Üniversitesi Özel Eğitim Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. Üzeyir Ogurlu’dan oluşan ekip tarafından yaklaşık iki yıldır sürdürülen yoğun

çalışmalar sonucunda insansı robot kullanılarak otizm öğrencilerden oluşan gruba tanışma, oyun oynama, yönerge takibi, taklit gibi sosyal beceriler başarıyla öğretildi. Öğrencilerin “Rob” olarak tanıdığı insansı robot çocukların ilgi odağı haline geldi.

 

sozcu.com.tr


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol