Öğretmen Diyarı

Otizmli öğrencilere getirilen yaş sınırına ailelerden tepki!

Özel eğitim iş uygulama merkezlerinde okuyan otizmli öğrencilere 2012 yılında getirilen yaş sınırına aileler tepki gösteriyor.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın hayata geçirdiği kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen eğitim sistemi kapsamında 2012 -2013 eğitim döneminden itibaren, özel eğitim iş uygulama merkezlerinde okuyan otizmli öğrencilere yaş sınırı getirildi. Daha önce böyle bir yaş sınırının bulunmadığını söyleyen aileler getirilen 2012′de getirilen yaş sınırına tepki gösterdi.


Manisa Otizm Derneği Başkanı Saadet Serenoğlu, 23 yaşın üzerindeki Otizmli öğrencilerin Özel Eğitim İş Uygulama Merkezlerinde bakılamayacağını bildirdi. FOTO: DHA
Manisa Otizm Derneği Başkanı Saadet Şerenoğlu, otizmli öğrencilere 23 yaş sınırı getirildiğini hatırlatarak Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi’nde eğitim gören öğrencilerin ailelerini konuyla ilgili bilgilendirdiklerini kaydetti. Şerenoğlu, önümüzdeki yıl 23 yaşına girecek otizmli öğrencilerin ailelerini tek tek arayarak merkeze kabul edilemeyeceklerini ilettikleriniı vurguladı.

HALK EĞİTİM MERKEZLERİNE YÖNLENDİRİLİYORLAR

Şehzadeler İlçesi Dilşikar Mahallesi’nde yaşayan biri otizmli, iki çocuk annesi ev kadını Arife Güngör, kızı Hilal Güngör’ün 22 yaşına geldiğini belirterek, önümüzdeki yıl büyük mağduriyet yaşayacaklarını dile getirdi. Kızı Hilal’i 15 yaşından itibaren Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi’ne götürdüklerini söyleyen Güngör, daha önce böyle bir yaş sınırının bulunmadığını anlattı. Güngör endişelerini şöyle dile getirdi:

“AĞIR OTİZMLİLER, HALK EĞİTİMDE BÜYÜK SIKINTI YAŞIYOR”

“Manisa’da bizim gibi ailelerin faydalanabileceği başka bir merkez yok. Yeni düzenlemenin ardından 23 yaş üstü otizm hastaları halk eğitim merkezlerine yönlendiriliyor. Manisa’da da özel eğitim iş uygulama merkezinden mezun olan öğrenciler için halk eğitim merkezlerinde kurslar düzenleniyor. Fakat bizim otizmli çocuklarımız, zihinsel engelli çocuklar gibi değil. Çünkü ağır otizmliler, Halk Eğitim de büyük sıkıntı yaşıyor. Herkes bunun farkında. Yetkililerin yaptıkları bu hatanın farkına vararak, düzenleme yapmalarını istiyoruz. Şuan çok zor durumdayız. Çünkü nereye gitsem çocuğumu yanımda götürmek zorundayım. Evde yalnız bırakamıyoruz. Başına bir şey gelecek diye korkuyoruz.”

DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol