Öğretmen Diyarı

OTİZMLİ ÇOCUKLAR İÇİN YAŞAM BOYU EĞİTİM İSTİYORUZ..
Bizler otistik çocuk sahibi olarak Türkiye'nin 81 ilinden çocuğumuz için en iyi eğitim veren Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı olarak en kapsamlı hizmet veren Sabahat Akşiray Özel Eğitim İş Uygulama Merkezinde eğitim görmekte idi .2012 yılında yürürlüğe giren 4+4+4 eğitim sistemi ile özel eğitim öğrencileri'de takvim yaşına bağlı olarak zorunlu eğitime tabi tutulmuştur .Bunun sonucu olarak 2015-2016 eğitim yılı sonunda 120 çocuğumuz mezun edilmiştir . 
Bu şartlar altında ,ben ve oğlum da dahil olmak üzere ağır otizmli çocuğa sahip tüm aileler mağdur olduk .
Oğlum okulda olduğu kısa zaman diliminde hem arkadaşlarıyla iyi vakit geçirip , sosyalleşiyor hemde yaşam becerilerini geliştirmekteydi .Otizm'de yaşam boyu eğitim gerekmektedir. Bu mezuniyet sebebiyle oğlum tüm gelişim alanlarını içeren eğitiminden geri kaldığı gibi öğrenmiş olduğu bütün eğitim ve becerileri gerilecek. Aynı zamanda alışmış olduğu aktivetilerin birden kesilmesinden dolayı öfke nöbetleri artıcak.
Bunlar gibi daha bir sürü olumsuz durumlar yaşıyoruz ve bu yüzünden yuvalar dağılıyor , dışarıdan bakınca normal aile gibi görününen ama aynı ev içinde paramparça yaşanan hayatlar, hatta intiharın eşiğine gelen aileler var .
Bu gibi zorlukların yaşanmaması ve bizi engellilerimizin kaderine terk edilmemesi için zorunlu eğitim yasasında bazı değişiklikler yapılarak özel eğitim öğrencilerinin eğitiminin devamının sağlanması , mezun olan çocuklara aynı kurumda yaygın eğitim kursları açılmasını arz ederim.
Bizleri bu sorunlarla yanlız bırakmayacağınıza inanıyor teşekkürlerimi sunuyorum 
Sevinç Beysi
 

Bu kampanyayı imzala

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim