Öğretmen Diyarı

Orucu en geç ve en erken açacak il'ler
 11 ayın sultanı ramazan geldi. Oruç ibadeti için bu gece ilk sahura kalkılacak, ilk iftar da yarın yapılacak. Orucu en geç Edirneliler, en erken de Hakkarililer açacak
Kuran-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve 11 ayın sultanı olan ramazan ayı başlıyor. Bin aydan daha hayırlı olduğuna inanılan "Kadir Gecesi"nin de bu ay içerisinde idrak edileceği ramazanın ilk orucu için bu gece sahura kalkılacak.

İFTAR VE SAHUR SÜRESİ ÇOK KISA

Diyanet İşleri Baş- kanlığı'nın imsakiyesine göre, il merkezleri baz alınarak ramazanın ilk günü Hakkari'de imsak saat 02.50'de, iftar ise 19.32'de gerçekleşecek. Edirne'de ise saat 03.31'de başlayacak ilk oruç, akşam ezanının okunacağı 20.53'te açılacak. Hakkari ile Edirne arasındaki oruç açma süresi farkı 81 dakika olacak. Bir anlamda Hakkarili teravih namazını kılmaya hazırlanırken, Edirneli iftar sofrasına oturacak. Erken oruç açılacak illerde Hakkari'yi Van, Şırnak, Iğdır, Siirt ve Ağrı takip edecek. Edirne'den önce de Kırklareli, Çanakkale ve Tekirdağ sofra başına oturacak.

Coğrafi konumları nedeniyle dünyada en fazla süreyle orucu İskandinav ülkelerinde yaşayan Müslümanlar tutacak. Kuzeyde oruç süresi 22 saate yaklaşan ülkeler bulunuyor. Örneğin İzlanda'nın kuzeyindeki Reykjavik kentinde yaşayan Müslü- manlar, 23.45'te yapacağı iftarda neredeyse sofrayı toplayamadan sahura oturacak. Buradaki Müslü- manlar için 02.13'te sahur vakti sona ermiş olacak.

GURBETÇİLER 18 SAAT TUTACAK

Gurbetçilerin yaşadığı Avrupa ülkelerinde de oruç süresi 18 saati buluyor.

Almanya'da (Berlin) ilk iftar 21.31'de,

Fransa'da (Paris) 21.56'da,

Belçika'da (Brüksel) 21.58'de

ve Hollanda'da (Amsterdam) 22.04'te yapılacak.
Habertürk

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim