Öğretmen Diyarı

Onların kâbusu sosyal medya

Yaşar Üniversitesi’nde düzenlenen 19. Türkiye’de İnternet Konferansı’nda bir bildiri sunan pedagog Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aksüt, 450 ortaokul öğrencisine yönelik yaptıkları araştırmada, sosyal ağları kullanmanın uyku düzenine etkisini incelediklerini kaydetti. Aksüt, “Sosyal ağlarda vakit geçirmelerinin uyku düzenlerini etkileyeceğini biliyorlar ancak, ‘Gündüzleri de uyukladığım oluyor’ diyenler yüzde 60, ‘Uyku sırasında başım ağrır’, ‘Yattığım yerin karanlık olmaması uykumu etkilemez’ diyenler ise yarıdan fazla. Yüzde 44’ü yattığında ilk 20 dakika içinde uyuduğunu söylüyor, yarıdan fazlası ise bu sürede uyuyamıyor.” dedi.
Sosyal medya öğrencileri uykusuz bırakıyor

 Yrd. Doç. Dr. Aksüt, eğitimciler Ayşegül Erim ve Deniz Gezen ile birlikte, ortaokul öğrencilerine yönelik düzenledikleri anket çalışmasıyla sosyal ağları kullanma ile uykuya yönelik tutumlar arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaya çalıştıklarını kaydetti. Geçen hafta sonu Selçuk Yaşar Kampüsü’ndeki konferanta bir bildiri sunan Aksüt, İstanbul ve Afyonkarahisar’da dershaneye giden 450 ortaokul öğrencisine yönelik ankette, internet ve sosyal ağlarda kalma süreleri, kullanma amaçları ve uykuya yönelik tutumlarını araştırdıklarını belirtti.

 En dikkat çekici sonuç ‘uykuya geç dalma’

 Bilgisayar ve internetin sadece yetişkinler için değil, çocuklar için de oldukça faydalı bir ortam olduğunu belirterek, “İnternet kullanılması, bireylerin yaratıcılıklarını, hayal güçlerini geliştirir, düşünce anlamında daha üretken olmalarını sağlar. İnternet, bilinçli kullanıldığında çocukların araştırırken öğrenmelerini de sağlar. Artık eğitimin de vazgeçilmez bir parçası. Sosyal ağların da çocuklar tarafından kullanımı kendini ifade etme, yaratıcılık, sosyal yaşam becerilerini kazanma ve bireysel aktivitelerini sergilemeleri için önemli bir araç ancak bağımlılık ya da uykusuzluk gibi istenmeyen durumların yaşanmasına neden olabiliyor.” diye konuştu.

 

Cevaplarda en dikkat çekici sonucun, çocuklarda yattıklarında ilk 20 dakikada uykuya dalamayanların oranının yüzde 50’den fazla çıkması olduğunu belirten Mehmet Aksüt, “Yüzde 44’ü yattığında ilk 20 dakika içinde uyuduğunu söylüyor, yarıdan fazlası ise bu sürede uyuyamıyor. Zaten bu zaman diliminde uyunamazsa uzmanlar buna uykusuzluk sendromu diyor. Çocukları aynı durumdaysa ve uykusuzluk sendromu, kas ağrısı, kemik ağrısı başlamışsa anne ve babalar, mutlaka bir uzmandan yardım almalı.” diyerek aileleri uyardı.

 

Neler yapılmalı?

Anne ve babaların, öncelikle çocuklarına bilinçli internet kullanımını öğretmesi gerektiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Aksüt, “Anne baba olarak örnek olmak lazım. Ebeveynler, eve geldiğinde geç saate kadar internette, sosyal medyada vakit geçiriyorsa bu, çocuğa kötü örnek olacaktır. Çocuklar, iyi bir anne ve baba modeli arıyor. Bilinçli internet kullanımı, her yaştaki bireylerin gereksinimi ancak istenmeyen durumların yaşanmasını bir ölçüde azalmak amacıyla ana babaların, sosyal paylaşım sitelerinde çocuklarıyla ortak sayfa açmalarını da öneriyoruz.” dedi.

 sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol