Öğretmen Diyarı

Önce kimin ailesine gidilir

 

 
 

Evli çiftlerin neredeyse her bayram kendisine sorduğu ‘Önce annemlere mi gideyim, yoksa kayınvalideme mi?’ sorusu birçok kişinin kâbusu haline gelmiştir. Bir kadın için ilk öncelik öz annesi olsa da hayatını paylaştığı eşini ve eşinin isteklerini düşündüğü için öncelik sırasında hep bir ikilem yaşar. Çünkü hayatı iki kişiliktir ve her şeyi iki defa düşünmesi gerekir.

Eşit davranın

Bu kararsızlık ve ikilem esnasında en iyi yapılacak şey durumu analiz edip, bu doğrultuda hareket etmek olacaktır. Kendinize soracağınız ilk soru geçen bayramın ilk gününde kimin ailesinin ziyaret edildiğidir. Eğer geçen bayram ziyaret edilen sizin annenizse doğru olan bu bayramda kayınvalidenizi ziyaret etmek olacaktır.

Eğer geçen bayram da ziyaret edilen eşinizin ailesiyse ve eşiniz tekrar bayramın ilk günü kendi annesinin ziyarete gidilmesi için ısrar ediyorsa, eşinize geçen bayramda ilk olarak kendi ailesine ziyarete gidildiğini, size gelecek bayram ilk sizin annenizin ziyarete gidileceğine dair söz verdiğini ve eğer bu bayramda ilk olarak sizin annenize gidilmezse sizden ziyade eşinizin ayıp edeceğini hatırlatmanızda fayda olacaktır. Çünkü erkekler ‘unutkan’dır ve bu unutkanlıklarını sonuna dek kullanırlar.

Yaratıcı olun

Durum içinden çıkılamaz bir hal alırsa, sizin lehinize yapılacak en iyi şey yaratıcı zekânızı kullanmak olacaktır. ‘Ne yapabilirim?’’ diye düşünüyorsanız size yakın olan kişiyi tercih edebilirsiniz. Çünkü; tercih edilmeyen tarafa sunabileceğiniz en iyi bahane ‘Onlar bize daha yakındı, hemen uğrayıp çıkacak ve sizin yanınıza gelecektik. Bizi bırakmadılar' olacaktır ve karşı taraf büyük ihtimalle anlayış gösterip size hak verecektir.

Yeni evlendiyseniz ve ilk defa aile ziyaretine gidecekseniz bu gününüzü kurtarmak ve geleceğe yatırım yapmak adına sizin ve eşinizin ailesini bir mekânda toplayın ve bu toplantıyı bir gelenek haline getirin. Böylece her sene tekrar edilecek olan ‘önce kime gidelim’ sorunu ortadan kalkmış olur ve sizde huzur dolu bir bayram geçirebilirsiniz.

 

kadınvekadın

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim