Öğretmen Diyarı

Okuma isteğiyle örnek oldu
Gördesli, ‘Spina bifida’ hastası, doğuştan bedensel engelli Tayfun Adıyaman, okuma isteğiyle parmak ısırttı. Tekerlekli sandalyede yaşamını sürdüren Tayfun Adıyaman, ilköğretimi tamamlamak için büyük zorluklar yaşadığını anlattı. Adıyaman, annesinin sırtından okula gelip gittiğini belirterek, şöyle dedi:
“Doğduğumda daha 1.5 günlükken ameliyat olmuşum. Ameliyatlar yıllar boyunca devam etti. Tam 12 kez ameliyat oldum. Çok zorlu bir süreçti. Okulda yaşıtlarımda değil de benden küçüklerle okumak zorunda kaldım. Ameliyatlarımdan ve hastane sürecinden dolayı böyle oldu. Daha sonrasında açık öğretim lisesini bitirdim. Şimdi çok istediğim üniversiteyi kazandım. Celal Bayar Üniversitesi Muhasebe Bölümü’nü kazandım. Yıllar boyunca bunun için bütün zorluklara katlanmıştım. Annem okula sırtında getirip götürüyordu. Daha sonra yardımlarla tekerlekli sandalye aldık. Arkadaşlarım ve annemin yardımlarıyla okula gittim.”
manisa2
Bu yıl Celal Bayar Üniversitesi’nde Muhasebe Bölümü’nde eğitimini sürdürürken aynı zamanda Manisa Büyükşehir Belediyesi Gördes Koordinatörlüğü’nde çalışacağını belirten Adıyaman, kendisi gibi bedensel engellilere çağrı yaptı. Adıyaman, “Hayat her şeye rağmen yaşamaya değer. Hiçbir şey engel değil. Hayallerinizden hiç vazgeçmeyin. Gerçekten hiç vazgeçilmemeli. Bundan sonra muhasebe bölümünü bitirip kendimi bu alanda geliştirmek istiyorum” dedi.
SPINA BIFIDA HASTALIĞI

Spina bifida, nöral tübün gelişimde konjenital defekt sonrası ortaya çıkan bir hastalık. Embriyojenik yaşamda omuriliğin yapısının oluşumunda hata sonucunda omuriliğin kapanmaması nedeniyle oluyor.
Kaynak: DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim