Öğretmen Diyarı

Okul yolunun 'şoför annesi'

FERİDE PELİN İNAL

Gaziantep'te eşinin ölümünün ardından çocuklarının geçimini sağlamak için 16 yıldır servis şoförlüğü yapan Nesrin Kale, kendisine emanet edilen öğrencileri "anne hassasiyetiyle" taşıyor.

Eşinin şoförlüğünü yaptığı serviste hostes olarak çalışan Nesrin Kale'nin yaşamı, 16 yıl önce eşinin kalp krizi sonucu hayatını kaybetmesiyle değişti. Kale, borçlarını ödeyip, üç çocuğunun geçimini sağlamak için servis şoförlüğüne başladı.

Kadınların da bu işi yapabileceğini gösteren Kale, kendisine emanet edilen öğrencileri de "anne hassasiyetiyle" taşıyor.

Gaziantep'te azmi, cesareti ve özverisiyle "Yılın Annesi" ödülüne layık görülen Kale, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 25 yıl önce eşiyle taşımacılık sektörüne girdiklerini söyledi.

"Kadınlar boynunu büküp evde oturmasın"

Çalıştığı sürede eşinden kalan borçları kapattığını, eski aracını değiştirip yenisini aldığını vurgulayan Kale, "Eşim ölmeden önce bana ehliyet almıştı. Borçlarımız çoktu. Eşim de zaten bu sıkıntılardan vefat etti. Bütün veliler, arkadaşlar bana destek oldu. Onlar sayesinde borçları kapattık" dedi.

Velilerin ilk etapta kendisini görünce şaşırdığını ancak daha sonra alıştığını bildiren Kale, "Bazı veliler, anne olduğum için bana daha kolay güveniyor. Bazıları da canını emanet ettiği için temkinli davranıyor ama alışınca çok mutlu oluyorlar" diye konuştu.

Kendi gibi imkansızlıklar içinde bulunan kadınlara da seslenen Kale, "Kadınlar boynunu büküp evde oturmasın. 'Kaderim buymuş' diyerek başkalarının eline bakmasın. Ellerinde ne imkan varsa değerlendirmeye çalışsın" önerilerinde bulundu.

 

Anadolu Ajansı
 
 
Anahtar Kelimeler:
okul yolunun şoför annesi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim