Öğretmen Diyarı

Öğretmenlik hayali gerçek olacak

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde liseyi birincilikle bitirmesine rağmen ailesi karşı çıktığı için üniversiteye devam edemeyen ve daha sonra evlendirilen 2 çocuk annesi Belkıs Akıncı (27), kurduğu öğretmenlik hayalini gerçekleştirebilecek.

Cami Mahallesi'nde bir gecekonduda yaşayan ve biri 8, diğeri 5 yaşında iki çocuğu olan Akıncı, eşi Zeynal Akıncı'nın da desteğiyle öğretmenlik hayalini gerçekleştirmek için çevresinden temin ettiği kitaplarla üniversite sınavına hazırlandı. Adıyaman Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümünü kazanan Akıncı, hafta içi her gün Adıyaman'a gidip geliyor.

Akıncı, başarılı bir öğrenci olmasına ve liseyi birincilikle bitirmesine rağmen ailesi karşı çıktığı için üniversiteye devam edemediğini anlattı.

Öğretmenlik hayalini de bu nedenle gerçekleştiremediğini dile getiren Akıncı, şöyle konuştu:
"Üniversite hayalim çok çabuk sona erdi. Oysa öğretmen olmayı çok istiyordum. Üstelik hemen evlendirildim. Yapacak bir şeyim yoktu, kaderime razı gelmiştim. Sonra evliliğimden 2 çocuğum oldu. Bir süre çocuklarımla ilgilendim ama aklım hep üniversite sınavlarındaydı. Eşimle konuştum ve beni destekledi. Bu yıl sınava girerek öğretmenliği kazandım."

Akıncı, son gün yaptığı tercih ile sosyal bilgiler öğretmenliği bölümüne yerleştirildiğini söyledi.

"İnsan okumak isterse engelleri aşar"

Eşinin işsiz olduğunu, bu nedenle Adıyaman'a yerleşemediklerini, her gün ilçeden şehre gidip gelmek zorunda kaldığını anlatan Akıncı, "Zor bir sürecin bizi beklediğini biliyorum ama okulumu bitirip öğretmen olmak istiyorum. Bunca yıl bekledikten sonra önüme gelen fırsatı en iyi şekilde değerlendireceğim" diye konuştu.

Çevresindekilere rol model olmak istediğini dile getiren Akıncı, çocuklarının eğitimiyle de yakından ilgilendiğini belirtti.

Güneydoğu'da eğitimin daha da gelişmesi gerektiğini belirten Akıncı, "Eğitimden uzaklaştırılan kızlara örnek olmak istiyorum. Hangi şartlara sahip olursa olsun insan okumak isterse engelleri aşar. Bölgedeki ailelerin kız çocuklarına ayrım yapmadan mutlaka okula göndermeleri istiyorum" çağrısında bulundu.

 

Kaynak: Anadoluajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol