Öğretmen Diyarı

Öğretmenlerden okul terklerini önleyen AB projesi!
 Mimar Sinan Ortaokulu öğretmenleri eğitimi olumsuz etkileyen okul terklerini önlemek amacıyla AB destekli proje harekete geçirdi. 4 ay gibi kısa bir sürede okulda eğitimi terk eden öğrenci oranı yüzde 40′dan yüzde 23′e düşürüldü.

Mersin Mimar Sinan Ortaokulu’nda yoğun şekilde gelişen okul terkleri, öğretmenlerin hazırladığı AB projesiyle önlenmeye başladı.
Mersin’de öğrencilerinin yüzde 90′ını Doğu ve Güneydoğu’dan göç eden ailelerin çocuklarının oluşturduğu Mimar Sinan Ortaokulu’nda yoğun şekilde gelişen okul terkleri, öğretmenlerin hazırladığı AB projesiyle önlenmeye başladı.

Merkez Akdeniz İlçesi’ndeki okulda terklerin artması üzerine 16 öğretmen, eğitimi olumsuz etkileyen bu durumu önlemek amacıyla AB destekli ‘Okul terklerinin azaltılmasında yenilikçi yaklaşımların geliştirilmesi’ projesi hazırladı. Proje kapsamında 10 gün Almanya’da eğitim gören öğretmenler, kendilerini ifade edemeyen öğrencilerin derse katılmasını sağlayıp, ailelerle görüştü. 4 ay gibi kısa bir sürede okulda eğitimi terk eden öğrenci oranı yüzde 40′dan yüzde 23′e düşürüldü.


Yaptıkları incelemeler ve çalışmalarda edindikleri bilgileri okuldaki diğer öğretmenler ile kent genelindeki eğitimcilere sunumlar eşliğinde aktaran Proje Koordinatörü Engin Karamanlı, projenin kentte örnek bir çalışma haline geldiğini söyledi.


“YÜZDE 90′I GÖÇLE GELEN AİLELERİN ÇOCUKLARI”

Projenin okuldaki öğrencilerin eğitimlerini yarım bırakması üzerine ortaya çıktığını ifade eden Karamanlı, şunları söyledi:

“Okulu terk eden öğrenci sayısı bir hayli fazlaydı. Bunu önlemek adına bir proje geliştirip Avrupa Birliği’ne sunduk. Proje kabul edilince 16 öğretmen Almanya’ya gittik. 10 gün boyunca eğitim aldık, okulları gezdik. Öğrendiğimiz bilgileri ve tecrübeleri okulumuzda uyguladık. Okulumuzdaki öğrencilerin yüzde 90′ı göçle gelen ailelerin çocukları. Ailelerle olan iletişimsizlik, ailenin ilgisizliği çocukların okulu bırakmasına neden oluyor. Aileye ulaşamayınca çocuğa da ulaşamıyoruz.”

“OKUL TERKİ YAŞAYAN ÖĞRENCİLERİ GERİ KAZANMAK İSTİYORUZ”

Ekonomik nedenlerle öğrenci terkleri yaşadıklarını kaydeden Karamanlı, şöyle devam etti:
“Çocuk sürekli bir işte çalıştığı için okula adapte olamıyor, aidiyetlik hissedemiyor ve terk ediyor. Amacımız okulu daha çekici, dersleri daha zevkli ve eğlenceli hale getirip çocukları okula çekmek. Projeyi yapmadan önce okul terk oranı yüzde 40′dı. Projeden sonra yüzde 23′e kadar indirdik. Proje bittikten sonra okulumuzda böyle bir kültür oluşsun istiyoruz. Oluşunca sistem kendiliğinden işler ve bu oran Avrupa Birliği’ndeki ortalama gibi yüzde 18′lere iner. Okul terki yaşayan öğrencileri kazanmak istiyoruz. Çünkü çocuklar dışarıda madde kullanımı gibi tehlikeyle karşı karşıya.

Kaynak:DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim