Öğretmen Diyarı

ÖĞRETMENDEN MEKTUP ALDIM
Aşağıdaki mektubu adını vermek istemediğim değerli bir öğretmenden aldım. 
***
Doğan Bey iyi günler.. Aslında yazacaklarıma cevap vermenizi beklediğim için size yazmıyorum. Bir kaç saat önce yaşadıklarımı anlayacak kişilere paylaşma isteğimden dolayı, aklıma gelen nadir insanlardansınız ve size paylaşmak birazcık da rahatlamak adına yazıyorum. Okumanız dileğiyle..
Özel bir okulda sınıf öğretmenliği yapıyorum. Yaşım 25 ve meslekte de çok yeniyim. Bugün okulumda Saygı Ve Disiplin Sorunları adlı makalenizin içeriğindeki örneklere benzer durumlar yaşandı. Yemek sırasını bozduğu için bir öğretmenimiz 4. sınıfta benim de öğrencim olan şimdi 6. sınıf olan öğrenciye tokat attı ve bağırdı. Bu öğrenciden bahsetmek isterim size;
1.Okulda yalnız,
2.Evde büyük problemler yaşayan,
3.Annesine ve babasına içten kızgın ( Bu benim tahminim)
4.Ben üzülüyorsam karşı tarafta üzülsün diye düşündüğünü düşündüğüm bir öğrenci,
5.Öğretmenlerin en ufak taviz vermek istemediği bir öğrenci ( Çünkü sonra başa çıkılamaz bir hale geliyormuş!)
6.İsmi X (ismini en çıkardım) olan öğrenci en ufak bir olayda sorumlu tutulan bir ÇOCUK.
Öğretmen arkadaşımla konuştum; söylediğine göre saygı sınırını aşmış ve yemek sırasını bozmuş.... Öğrenci 18 Mart gününe hazırlık yapmak için yemeğini bir an önce bitirip provaya inmek istemesi sebebiyle sırasını bozmuş. Bunun karşılığı maalesef tokat ve hakaret... Kendisi öğrencim olmasından ötürü benimle konuştuğunda başka şeylerden bahsetti bana. “Öğretmenim kendimi boşlukta hissediyorum, evde annem babam benimle ilgilenmiyor, okulda herkes benden uzak duruyor.”
Öğlende başka bir öğretmen arkadaşım başka bir öğrenciye “öküz” kelimesini kullandı. Doğan Bey okullarda en büyük problem iletişim...
Çok az eğitimci iletişim kurmayı biliyor. Çocuğun çevresindekileri göz önünde bulundurmuyor. İhtiyaçlarının farkında değiller. Öğrencinin ilgilerinden habersizler..
Bütün dedikleri, “Ama bu çocuklar çok saygısızlar!!!!” deyip başka bir adım atmıyorlar.
İyi günler dilerim. Biraz rahatlamaya çalıştım.
***
Bana mektup yazan bu öğretmene şu cevabı verdim:
Canım Öğretmenim,
İyi ki yazdın.
İyi ki varsın.
Senin gibi gönlü zengin öğretmenler, yöneticiler, anneler, babalar yalnız olmadıklarını anlasınlar diye, öğrencinin ve senin adını saklayarak bu mektubunu paylaşacağım.
Yalnız şunu hiç unutmamanı istiyorum: Hiç bir öğretmenimiz kötü niyetli değil; onlar öğrenci için iyi olanı, eğitici olanı yaptıklarına inanıyorlar. Çünkü bu öğretmenlerin kendileri de KORKU KÜLTÜRÜ içinde büyütülüp eğitildiği için aynısını kendi öğrencilerine yapıyorlar. Lütfen sana gönderdiğim KORKU KÜLTÜRÜ kitabını oku.
Bana yazdığın için teşekkür ederim. Dediğim gibi iyi ki varsın ve iyi ki öğretmensin.
Kendine iyi bak, selamlar, sevgiler.
Doğan Cüceloğlu
***
Değerli okurlarım her fırsatta tekrar etmek istiyorum; Türkiye’nin geleceği için iki ortamı çok önemsiyorum: 1- Çocuğun içinde yetiştiği aile ortamı; 2- Çocuğun içinde eğitildiği okul ortamı.
Anne-babalığın ve öğretmenliğin sorumluğunu içinde duyan ve hakkını vermeye çalışan o güzel anne-babaları ve öğretmenleri alkışlıyor ve hepinize sevgi ve saygılarımı gönderiyorum.
 
Doğan Cüceloğlu
Anahtar Kelimeler:
öğretmenden mektup aldım

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim