Öğretmen Diyarı

Öğrencilerin tatbikatı gerçeğini aratmadı

DENİZLİ Pamukkale Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü Acil Yardım Programı öğrencileri, bir patlama sonrası yaralılara müdahalenin konu alındığı tatbikat gerçekleştirdi. Öğrencilerin başarıyla tamamladığı tatbikattaki görüntüler, gerçeğini aratmadı.


Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi arkasındaki alanda yapılan, birinci ve ikinci sınıf olmak üzere 80 öğrencinin görev aldığı tatbikat, gerçeğini aratmadı. Sağlık Meslek Yüksekokulu Acil Yardım Programı öğrencilerinin yer aldığı tatbikata göre; bir sokakta doğalgaz patlaması yaşandı. Birinci sınıf öğrencileri yaralı, ölü ve hasta yakını rolünü, ikinci sınıf öğrencileri ise 112 ekiplerini canlandırdı. İki kişinin öldüğü, altısı ağır 19 yaralının bulunduğu tatbikatta, bir öğrenci de hamile kadın rolünü oynadı. Olay yerine ulaşan ekipler, acil müdahale edilmesi gereken yaralıları belirleyip, vakit kaybetmeden sedyeyle ambulansa taşıdı. Yine senaryo gereği tepkili olan yaralı yakınları, acil sağlık ekiplerine saldırdı. Saldırı karşısında ekipler sakinliğini koruyarak görevlerini sürdürdü. Tatbikatı izleyenler, acil sağlık ekiplerinin yaşadığı olaylara tanık olma fırsatı da yakaladı. Tatbikat, yaralıların ambulansla hastanelere kaldırılmasının ardından sona erdi. İkinci sınıf öğrencilerinin bitirme ödevi de olan tatbikat sonrası birbirlerini alkışlayarak kutladı.

Bacağı kopan bir genç, alevler içinde bir araç

 
Öğrencilerin kitlesel olaylarda nasıl davranmaları gerektiğinin uygulamalı olarak gördüklerini söyleyen İlk ve Acil Yardım Programı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Sevgi Özkan, "Bu bizim her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz olağanüstü bir tatbikat. Eğitimlerini aldıkları konular hakkında dışarıda kitlesel olaylarda nasıl davranmaları gerektiğinin eğitimini yapıyoruz. Birinci ve ikinci sınıf acil yardım öğrencileri, bir haftadır provalarını yaptı. Senaryoları yazdılar. Oldukça gerçeğe yakın olmasını istiyoruz. Gerçek olaylarla karşılaştıkları zaman bu tepkilerle acil bakım uygulamaları yapmalarını istiyoruz. Bu bir ekip işidir, burada paramediklerin rolünü göstermek istedik" dedi.

Ramazan ÇETİN/DENİZLİ

Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim