Öğretmen Diyarı

Öğrencilerim için canımı da veririm’


15 Temmuz gecesi canı pahasına sokağa çıkıp hain darbe girişimini önleyen vatanseverlerden biri 46 yaşındaki öğretmen İlyas Dirin'di. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin darbeci askerler tarafından işgal edildiğini öğrenince arkadaşlarıyla beraber Saraçhane'ye gitti. 18 yıldır öğrencilerine kol kanat geren bir eğitimci olarak o gece de bir adım önde durarak arkasındaki vatandaşlara siper oldu. Darbecilerin üzerine en önde yürüdü. Bu nedenle askerlerin açtığı ateşte ilk o yaralandı. Bacağından vuruldu, gazi oldu. Tedavisi bittikten sonra mesleğine geri dönen Dirin "Bizler öğretmen olarak çocuklarımıza vatan sevgisini, toplum değerlerini öğretmeye çalışıyoruz. Sorumluluğumuz çok büyük. Onlara örnek olmak için gerekirse canımızı vermeliyiz. Ben de öğrencilerim için sokağa indim. Canımı da seve seve verirdim" dedi.

DEDELERİMİZ HESAP SORARDI
Sakarya'daki Atatürk Anadolu Lisesi'nde Türk dili ve edebiyatı öğretmeni olarak görevine devam eden Dirin 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını ve bir eğitimci olarak darbe girişiminin öğrenciler üzerindeki etkisini SABAH'a anlattı. 15 Temmuz'un Türkiye için yeni milat olduğunu söyleyen Dirin "O gece olağanüstü bir durum yaşandı. Eğer sokağa çıkmasaydık Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda şehit düşmüş 16-17 yaşındaki dedelerimiz bizden hesap sorarlardı. Sadece ben değil, benim gibi birçok öğretmen arkadaşım ülkemizin geleceği için kurşunlara siper oldu" diye konuştu.
MİLLİ BİLİNÇ YÜKSELDİ
?15 Temmuz gecesinin gençler üzerinde travma yaratmasına rağmen vatan ve millet sevgisini de pekiştirdiğini söyleyen Dirin "Öğrencilerimin bakış açışının değiştiğini görüyorum. Vatan, millet aşkının ayaküstü değerler olmadığını gördüler. Bu konuların şakaya gelmediğini idrak ettiler. Milli bilincin arttığını çok iyi gözlemliyorum. Ben artık hiçbir gencin belli değerleri kullanarak kendilerini kandırmaya çalışan gruplara inanacağını düşünmüyorum" diye konuştu.

Ceyda Karaaslan

Sabah

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim