Öğretmen Diyarı

Öğrenciler evliliğe sıcak bakıyor

Karabük Üniversitesi’nde (KBÜ) bin 50 öğrenci arasında yapılan ankete göre, öğrencilerin yüzde 87,3’ü uygun eş bulduğunda evlenmek istiyor.

 

KBÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nce gençlerin evlilik ve aile yaşamına ilişkin tutumlarına yönelik araştırma yapıldı.

Türkiye’nin değişik illerinde yaşamını sürdüren, üniversite eğitimi için kente gelen, hazırlık, 1’inci, 2’nci, 3’üncü ve 4’üncü sınıflarda okuyan, yaşları 17 ile 27 arasında değişen, yüzde 43,3’ü kız, yüzde 56,7’si erkek bin 50 öğrenci araştırma kapsamına alındı.

 

EVLENMEK İSTEYENLERİN ORANI YÜZDE 87,3

 

Ankete göre öğrencilerin yüzde 87,3’ü evlenmeyi düşündüğünü, yüzde 9,1’i kararsız, yüzde 3,5’i ise evlenmeyi düşünmediğini belirtti.

 

Üniversite öğrencilerinin evlilik ve aile yaşamına duyarlı oldukları, kızların erkeklere göre ve birinci sınıf öğrencilerinin üst sınıflardaki öğrencilere göre daha farklı bir bakış açısına sahip oldukları belirlendi.

 

Kız öğrenciler arasında ise sınıf atladıkça evlilik ve aile yaşamına ilişkin tutumların değiştiği, öğrenim düzeyi yükseldikçe de geleneksel bakış açısından uzaklaştıkları anlaşıldı.

 

Hazırlık sınıfına devam eden erkek öğrencilerin, evlilik ve aile yaşamına ilişkin puan ortalamalarının yüksek, 1’inci ve 2’nci sınıf öğrencileri arasında düşük, üçüncü ve dördüncü sınıfta öğrenim gören erkek öğrenciler arasında ise tekrar yükseldiği görüldü.

 

A.A

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol