Öğretmen Diyarı

Mutlu bir evlilik için 7 küçük ipucu

Uzmanlar, başarılı bir ilişkinin hayat boyu mutluluğun anahtarı olduğunu söylüyor. İlişkide fedakârlığın da, işe ayrılan zamanın da doğru dozda olması gerekiyor. Tek tarafın fedakârlığı üzerine mutlu evlilik kurulmuyor. Doğru kişiyi bulmaktan çok doğru ilişkiyi kurmak önemli. 7 küçük ipucuyla mutlu evliliği yakalamak mümkün...
Harvard Üniversitesi öğretim üyelerinden psikolog Ben-Shahar ''Happier: Learn The Secrets To Daily Joy and Lasting Fulfillement'' adlı kitabında birkaç tavır değişikliğiyle evlilikte ömür boyu mutluluğun 7 sırrını anlatıyor. ''Dr. Kuşhan’la Diyet'' dergisi, Harvard’da pozitif psikoloji dersi veren Ben-Shahar’ın 7 ana başlık altında ele aldığı önerileri sıralamış. İşte o 7 ipucu..

ŞİMDİYE YOĞUNLAŞIN

İstatistiklere göre, bir çift günde ortalama 2.5 saati beraber geçiriyor. Bunun çoğu ise televizyon başında ve sofradaki vakitler. Bu ilişkiye başladığınız günleri düşünün. Kendinize sorun: ''Onunla yeterince zaman geçiriyor muyum?''
''Eğer geçiremiyorsam bunu düzeltmek için ne yapmalıyım?'' Evet birlikte olduğunuz zamanı nasıl değerlendiriyorsunuz? Unutmayın, harcadığınız zamanda ne yaptığınız, harcadığınız zamanın miktarından daha önemlidir. Yani aynı evde olmak, beraber olmak anlamına gelmez.

KURBANI OYNAMAYIN

Eşin mutluluğu ya da hatırı için bir ilişkiyi sürdürmek, karşı tarafı da, sizi de hüsrana uğratır. Fedakârlık yapılacaksa iki tarafın birlikte mutlu olacağı şekilde yapılmalıdır. Sizin mutluluğunuz eşinizi, eşinizin mutluluğu da sizi mutlu edecektir.

EŞİNİZE MEKTUP YAZIN

Eşinize minnettarlık mektupları yazmayı alışkanlık haline getirin. İlişkinizden memnun olduğunuzu, paylaştığınız hayalleri, romantik tatilleri yazın. Bu tür mektuplar ilişkinizin güzel yönlerini ortaya çıkaracaktır. Ayda bir iki tane bu tür mektuplardan mutlaka yazın.

AŞK HATİRASI YAPIN

Eşinizin her şeyini bildiğinizi düşünebilirsiniz ama onun hayallerini biliyor musunuz? Onun hakkında bilmediğiniz şeyleri öğrenmeye çalışın. Öğrendiğiniz her ayrıntıyı not edin. Bu harita size yön versin.

‘AŞKIN NE DEMEK OLDUĞUNU’ SORUN

Önce kendinize sonra da eşinize sormanız için birkaç soru: Âşık olmak ne demek? İyi bir partner olmak için ne yapabilirim? Bu soruları eşinize de sorun. Böylece aşka bakış açınızın aynı olup olmadığını öğrenirsiniz.

BİRBİRİNİZİ TEŞVİK EDİN

Bir liste yapın: Mutluluk hedeflerinize ulaşmak için hayatınızda nasıl değişiklikler yapabilirsiniz. Eşinize ona verdiğiniz sözleri tutacağınızı söyleyin. Bu sözlere diyet, fitness, rejim veya iş değiştirme dahil. Sözlerinizi yerine getirmeniz kolay olmayabilir. Eşinizin desteği yol almanızı kolaylaştıracaktır.

İLİŞKİNİZİ GÜÇLENDİRİN

İlişkilerdeki başarısızlığın en büyük nedenlerinden biri, doğru eşi bulmanın en önemli şey olduğunun düşünülmesidir. Yalnızca bir doğru kişi yoktur, birçok kişi vardır; önemli olan doğru bir ilişkiye sahip olmaktır. İkinizin de seveceği aktivitelere katılarak birbiriniz hakkında daha çok şey öğrenebilirsiniz. Örneğin, o futbolu siz tiyatroyu seviyorsanız, belli aralıklarla, sırayla maça ve tiyatro izlemeye gidin. Faydasını göreceksiniz.

Onu ne kadar tanıyorsunuz?

Memory Center Nöropsikiyatri uzmanlarından Prof. Dr. Nevzat Tarhan’dan, evli çiftlerin birbirlerini ne kadar tanıdıklarını anlamalarına yardımcı olabilecek bir test... Soruları önce kendi açınızdan, sonra eşinizin açısından cevaplayın. Sonra karşılıklı olarak birbiriniz hakkındaki görüşlerinizi karşılaştırın.
Eşinize çanta hediye edeceksiniz, hangi rengi tercih eder?
a) Siyah b) Kahverengi c) Bordo d) Gri e) Bej

Ya hediyeniz bir kazaksa?
a) Beyaz b) Kırmızı c) Mavi d) Yeşil e) Siyah

Aşağıdakilerden hangi hediyeye daha çok sevinir?
a) Manto b) Takı c) Altın saat d) Fotoğraf makinesi e) Bilgisayar

Nasıl bir arabaya sahip olmak ister?
a) Rahat, sıradan bir araba b) Spor bir araba c) Mercedes d) BMW e) En iyi yerli

Yurtdışı tatili için nereye gitmek ister?
a) Orta Asya b) Orta Doğu c) Avrupa d) Amerika e) Afrika

Sizinle bir hafta sonu için hangi şehri tercih eder?
a) Bodrum b) Yalova c) Paris d) Moskova e) Kahire

Ya yemek tercihi?
a) Kuru fasulye b) Balık c) Döner d) Açık büfe e) Makarna

Aşağıdakilerden hangisini tanımayı ister?
a) Beğenilen bir yazarı b) En sevdiği politikacıyı c) Önemli bir din adamını d) Takdir ettiği bir sporcuyu e) Sevdiği bir sanatçıyı

Aşağıdaki olumlu özelliklerden hangisi eşinizde en fazladr?
a) Dürüstlük b) Cesaret c) Soğukkanlılık d) Cömertlik e) Tutumluluk

Eşiniz, sizin hangi özelliğinizi beğeniyor?
a) Sesinizi b) Gözlerinizi c) Gülüşünüzü d) Ona karşı tutumunuzu e) Genel davranışlarınızı

Aşağıdaki evlerden hangisine sahip olmayı ister?
a) Da€ evi b) Kırevi c) Köy evi d) Deniz kenarında bir ev e) Şato gibi bir ev

Aşağıdaki olumsuz özelliklerden hangisi eşinizde en azdır?
a) Acelecilik b) Yalancılık c) Korkaklık d) Cimrilik e) Savurganlık

Eşiniz sizinle beraber ne yapmaktan hoşlanır?
a) Müzik dinlemek b) Maç seyretmek c) Gezmek d) Sohbet etmek e) Yemek yemek

Hangisinden nefret eder?
a) Soğuk b) Yağmur c) Sıcak d) Fırtına e) Kalabalık

En ağır mecburiyeti hangisi?
a) Doktora gitme b) Kuyrukta bekleme c) Hesap kitap yapma d) Dişçiye gitme e) Büyükleri ziyaret

DEĞERLENDİRME
 

Yanlışlarınız 3’ten daha azsa...

Eşinizi çok iyi tanıyorsunuz. Birbirinizin zevklerini, hayallerini, ne hissettiğini, neyi sevip nelerden nefret ettiğini biliyorsunuz. Harika bir çift olmak için mükemmel bir altyapınız var.

Yanlışlarınız 3-6 arasındaysa...

Eşiniz hakkında zaman zaman yanılıyorsunuz. Endişelenmeyin, bildikleriniz sizi mutlu etmek için yeterli.

Yanlışlarınız 7-10 arasındaysa...

Beraberliğiniz yeniyse, bu sonuç normaldir. Ama eğer evliliğiniz uzun yıllara dayanıyorsa bu sonuç ortada bir problem olduğunu gösterir. Karşılıklı konuşmaya, tartışmaya, iletişime ihtiyacınız var.

Yanlışlarınız 11-15 arasındaysa...

Durum ciddi. Bu, eşiniz hakkında hemen hemen hiçbir şey bilmediğiniz anlamına gelir. Evliliğinizi uzun ömürlü kılmak için özel bir gayrete ve çözümler geliştirmeye ihtiyacınız var.
milliyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim