Öğretmen Diyarı

Mülteci çocuğun duvardaki hayalleri

SABRİYE AKKUL/İZMİR
Suriye’de savaştan kaçan Kanculali ailesi İzmir’deki tek odalı bir evde yaşam savaşı veriyor. Zahra ve Muhammet çifti, 13 yaşındaki oğulları Omar’ın yaşadıklarını anlattığı resimlerle evin duvarlarını bezemişler. Baba oğul, evlerinin duvarlarına barışı, savaşı, kaçışı, umudu, kısacası hayatlarını resmetmiş. Muhammet, Suriye’de yaşanan trajedinin daha iyi anlaşılması için duvar resimlerini sergileme kararı aldı. Suriyeli aile tek göz olan evlerini İzmirlilerin ziyaretine açtı. Muhammet, sergisine “Unutulan Çocuklar” adını verdi.

EVLERİNE DÜŞEN BOMBA 2 KARDEŞİNİ ALDI
Kanculali ailesi, Suriye’deki savaşta ağır bedel ödedi. Evlerine isabet eden bomba sonucunda, aile 2 ve 4 yaşındaki çocuklarını yitirdi, anne Zahra bir bacağını kaybetti. Zor günler geçiren aileye bir darbe de Özgür Suriye Ordusu’ndan (ÖSO) geldi. Muhammet’in elektronik eşya satan dükkânı ÖSO’lu teröristler tarafından yağmalanınca ailenin Suriye’deki bütün dayanakları yok oldu. Çaresizlik içinde Türkiye’ye sığınma kararı aldılar. Suriye’den kaçmak için aracı bir grupla anlaşıp elde avuçta kalan paranın büyük kısmını aracıya verip İzmir’e göçtüler. 
Dört ay önce İzmir’e geldiklerinde 3 gün parkta yaşayan aile, bu kez başka bir Suriyeli aracı ile Agora kalıntılarının arkasında tek göz bir eve yerleştiler. Kalan son kuruşlarını da başlarını sokabilecekleri bu ev için harcadılar. Eşyalı olarak verilen evde iki adet minder, halı ve ufak tefek mutfak araç gereçleri yer alırken ailenin tek mal varlığı ise battaniyeleri.

SAVAŞ ÖNCESİ MUTLU GÜNLER
Onlar gibi yüzlerce aile, binlerce sığınmacı benzer hikayelerle İzmir’e geliyor. Kanculali ailesinin hikayesindeki fark, Muhammet ve oğlu Omar’ın resim yeteneği... Yaşamını sürdürebilmek için günlük boya badana işlerine giden Muhammet, yaşanacak güzel günlerin hayalini evinin duvarlarına resmediyor. Suriye’deki barışı, eski güzel günleri ve gelecek günleri hayal ederek resim yaptığını söyleyen Muhammet, duvar resimleri için “Suriye’de yaşadığımız huzurlu günleri hayal ederek yaptım. Bu resimlere baktıkça eski hayatımızı, savaş çıkmadan önceki barış içinde geçen hayatımızı hayal ediyoruz. Resimlere baktıkça umutlarımız artıyor. Bir de buraya gelirken çektiğimiz sıkıntıları yansıttım” diyor. Kimilerinin de “Duvarları mahvetmişsin” diyerek resimleri aşağılamasından yakınıyor.

PKK: EVİNİZE GİDİN 
Muhammet, İzmir’deki yaşantılarında zaman zaman evlerine kendilerine dernek temsilcisi olduğu iddiasıyla birilerinin gelerek Suriye’ye dönmeleri için baskı gördüklerini söyledi: “Sizin burada ne işiniz var, vatanınıza gidin, siz pissiniz, buradan gidin, gibi şeyler söylüyorlar.”
Gelenler arasında, PKK’dan geldiklerini söyleyen 2 kişi de varmış. Kendilerine “vatanınıza gidin, savaşın” diye gözdağı vermişler. 

SURİYE BİZİM VATANIMIZ
İzmir’de yaşam mücadelesi veren Muhammet ve ailesi Suriye’ye dönmek istediklerini ifade ederek, “Suriye bizim vatanımız. Oraya dönmeyi çok isteriz, ama bunu yapamayız. Çünkü oraya geri döndüğümüz zaman bizi hain ilan edecekler. Yunanistan’a da geçmekten korkuyoruz. Orası şu an bir ölüm denizine dönüştü. Şimdilik burada kalmak istiyoruz” dedi.
Aileye hiçbir yardım ulaşmadığını söyleyen Muhammet, sığınmacı kamplarının da bir çözüm olmadığını dile getiriyor: “Oranın hapishaneden hiçbir farkı yok.”

IŞİD KORKUSUYLA OKULA GİDEMEMİŞ
Ve Omar... 13 yaşında, 2 kardeşini kaybetti ve Türkiye’ye geldi. Babası gibi onun da resme yeteneği var. Suriye’de IŞİD korkusundan okula gidememiş. Babası, “IŞİD Suriye’de komşumuzun okula giden çocuğunu öldürdü. Çocuğun başını ve kollarını kesip bir çanta içinde eve getirdiler. Onun için korkudan okula gönderemedik. Burada da bir okula ihtiyacı var” diye hayallerine hayal katıyor.

Kaynak: aydinlikgazete.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim