Öğretmen Diyarı

Mülakattan Geçemeyen Öğretmen Tekstilde Çalışmak Zorunda Kaldı!
Sözleşmeli Öğretmen Mülakatlarındaki soruların tartışmaları hala devam ediyor. Bakanlardan açıklamalar gelse de öğretmenler tatmin olmuş değil. 

15 Temmuz darbe girişimi sonrası yapılan araştırmalarda çok sayıda öğretmen açığa alınınca ve memuriyetten çıkartılınca MEB sözleşmeli öğretmen alımı yapmaya karar verdi. 

Süreç işledi. Mülakatlar tamamlandı. Fakat mülakatlara giren öğretmenler adaletli bir sınav yapılmadığını iddia etti. MEB Müsteşarı, MEB Bakanı, Başbakan açıklama yapsa da, öğretmenlerin itirazları devam ediyor. 

KPSS'de yeterli puanı alıp atanma hakları var iken mülakattan geçemeyen öğretmen sayısı epey fazla. İşte bu öğretmenlerden bir tanesi olan Mahmut Temel, mülakattan geçemeyince işsiz kaldı ve tekstil sektöründe çalışmaya başladı. 

'Git sana bu puanı veren kişileri bul'
İşte Temel'in ağzından mülakat süreci; "Atamam kesin iken şu an şansım neredeyse hiç yok. Aradaki puan çok az gibi görünse de diğer illerdeki komisyonlarda 90-95 puanlar bolca verildi. O puanı almak için dershaneye gittim. Günlük 3 saatim yola gidiyordu. Hayatımı idame ettirmek için ise şu an tekstil sektöründe çalışıyorum. İtirazlarımız henüz sonuçlanmadı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne sonuç için başvurduğumda bana 'Git sana bu puanı veren kişileri bul' dediler. Ben de sonucu bilmeden tercihte bulundum" 

Mahmut Temel mülakat sorularına olan tepkisini vurgulayarak, ''İnsanların emekleri bu sorular ile çalındı!'' dedi.

Mülakat Mağduru Mahmut öğretmen, Doğu illerindeki öğrencilerin de öğretmene ihtiyaçlarını olduğunu açıkladı. ''Biz burada emeğimizin karşılığını isterken oradaki çocuklar da öğretmen istiyor. Son birkaç aylık süreçte devlet eliyle bize darbe yapıldı. Psikolojik sağlığımız yerinde değil. Kime güveneceğimizi bilemiyoruz."

Mülakatlar hakkında davalar açılmış durum ilen, 10 Ekim 2016 tarihinde atamalar açıklanacak. 
Kaynak: Kpsscafe.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim