Öğretmen Diyarı

Mobbing ile Baş Etme Yolları

Mobbing sıkça duyduğumuz ama aslında çoğumuzun yeterli bilgiye sahip olmadığı önemli bir konudur. Zira çalışan insanların arttığı bu yıllarda ya babamız ya annemiz. Ya eşimiz, ya çocuğumuzdan bir mutlaka çalışandır. Bazen bu kendimiz de oluruz. Mobbing tam da iş hayatını ilgilendiren önemli bir sorundur. Kelime anlamı ile mobbing, psikolojik taciz anlamına gelen İngilizce kökenli bir kelimedir. İş hayatında, insana sıkıntı vermek, kaba sözler söylemek, ona kötü davranmak, baskı, kuşatma yapmaktır. Türk dil kurumu mobbing için bezdiri kelimesini kullanır. Genellikle pozisyonu yüksek olan kişi mobbing arcılığı ile psikolojik şiddet, taciz, tehdit yollarını kullanır. Mobbing yapan kişiye tacizci, tacize mobbinge uğrayan kişiye de kurban denir. Siz de bir kurban iseniz, yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Mobbing kaderiniz değildir.

Öncelikle asla yalnızlık hissi yaşamayın. Sizin gibi bir çok kişi şu an mobbing yaşıyor. Mobbing o kadar çok yaygın ki Türk ceza kanununda mobbing yapan kişi ile ilgili ceza ve düzeyleri bile var. Bunları araştırın. Size mobbing yapan kişiyle oturup konuşun. Açıkça bu durumu istemediğinizi ve aslı sorunun ne olduğunu anlatın.
Gerekirse iş yerinizdeki en yetkili amir ile bu durumu konuşun. Gerekli önlemler için sağduyuda bulunulsun.
Sendikaya üye iseniz gene sendika aracılığı ile çözüm yolu bulabilirsiniz.
Yaşadığınız özgüven eksikliğini atlatmaya çalışın. Unutmayın siz normalsiniz. Asıl kötü olan karşınızdaki kişidir.

Bir önceki yazımız olan Bipolar Bozukluk Tedavisi başlıklı makalemizde bipolar, bipolar bozukluk ve bipolar hastalığı tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Kaynak: arizakafa.com

Anahtar Kelimeler:
mobbing baş etme yolları

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol